Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania. Jak wrócić do formy i znowu poczuć się lekko? Istnieją naturalne i proste sposoby regeneracji, które zawsze zdają egzamin. Które z nich warto wdrożyć, opowiada Magdalena Czerska, jelitolog i terapeutka żywieniowa.

proste sposoby regeneracji po świętach

Okres świąt to dla wielu osób okazja do rozkoszowania się pysznymi tradycyjnymi potrawami i chwilowego odstępstwa od diety oraz codziennych nawyków żywieniowych. Efektem w wielu przypadkach jest gorsze samopoczucie, uczucie zmęczenia, przejedzenia i ogólny brak energii. To sygnał, że nasze jelita oraz zamieszkująca je mikroflora, potrzebują wsparcia.

„Drastyczne diety i suplementy stosowane w okresie poświątecznym to nie zawsze dobry pomysł” – tłumaczy Magdalena Czerska. „Nasz układ trawienny jest teraz przeciążony nie tylko ilością jedzenia, ale też jego jakością oraz brakiem ruchu. Dlatego powrót do formy należy rozłożyć na kilka dni i nie stosować radykalnych środków, które dodatkowo mogłyby obciążyć organizm”podpowiada ekspertka i podaje kilka prostych rozwiązań.

Proste sposoby regeneracji jelit po świętach 

Jedz lekko

W pierwszych dniach po świętach warto postawić na dania lekkostrawne, które pozwolą jelitom odpocząć. Ciepłe zupy, gotowane warzywa, kleiki czy lekkostrawne kasze to posiłki, które wspomagają trawienie i regenerację błony śluzowej jelit. W tym czasie warto powstrzymać się od potraw smażonych, ciężkich sosów i dużych ilości mięsa.

Zadbaj o nawodnienie

Woda wspiera naturalne procesy detoksykacyjne, pomaga w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii i wspaniale nawadnia organizm. Dodaj do niej plasterek cytryny, imbiru lub kilka listków mięty – to pobudzi trawienie. Dobrym pomysłem jest także wypijanie szklanki ciepłej wody z sokiem z połowy cytryny tuż po przebudzeniu.

Wsparcie ziół

Stosowanie herbatek ziołowych – z kopru włoskiego, rumianku lub mięty – to tradycyjny i tani sposób na wsparcie trawienia. Odpowiednio dobrane zioła łagodzą wzdęcia, działają przeciwzapalnie i pobudzają trawienie.

Sięgnij po kiszonki i produkty fermentowane

Naturalne probiotyki, takie jak kiszona kapusta, ogórki, kefir czy jogurt naturalny, pomogą przywrócić równowagę mikroflory jelitowej. Kupując tego typu produkty warto zwrócić uwagę na ich skład.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej

Ruch jest tak samo ważny jak dieta – wspaniale wpływa na perystaltykę jelit i ogólną regenerację organizmu. W tym przypadku sprawdzi się każda forma, która sprawi ci przyjemność; mogą to być spacery, lekkie ćwiczenia rozciągające, joga, taniec. Nie musisz od razu wskakiwać na bieżnię, czy dźwigać ciężarów na siłowni.

Równowaga nie tylko po świętach                                                                     

Święta to trudny okres dla naszych jelit, ale i całego organizmu. Jednak takie krótkie odstępstwo od normy raz na jakiś czas, jeżeli na co dzień o siebie dbamy i zaraz po świętach wrócimy na dobre tory, nie zrujnuje nam zdrowia. Warto bowiem pamiętać o roli jelit, jaką odgrywają w naszym organizmie. Odpowiadają nie tylko za trawienie, ale szereg innych procesów. Dlatego ich zdrowie powinno być dla nas priorytetem.

„Zdrowie zaczyna się w jelitach” – przypomina Magdalena Czerska. „Dlatego dbajmy o nie nie tylko od święta. Jeżeli miałabym polecić jedną zasadę, która powinna zostać z nami na dłużej, poleciłabym przyjmowanie naturalnego colostrum w formie liofilizowanej. To produkt, który wspiera odbudowę bariery jelitowej, wzmacnia odporność i korzystnie wpływa na nasze zdrowie.”

 

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.