Biografia księcia Harry’ego

Ach, co to będzie za ślub! Przed książęcymi zaślubinami, jakie oglądał będzie cały świat, warto poznać lepiej kulisy romantycznej historii.

Tekst: Sylwia Skorstad

Nikt, kto pozostaje w zasięgu mediów, nie ucieknie od ślubu księcia Harry’ego z Megan Markle. Ich historia budzi emocje na całym globie. On, niegdyś rozrabiaka i bohater wielu pikantnych skandali, potem żołnierz i oddany bojownik o godne życie dla weteranów oraz dzikich zwierząt. Nigdy nie w pełni szczęśliwy i ciągle porzucany przez kolejne dziewczyny, które nie chciały z nim dzielić przetłaczającego życia toczonego w centrum niegasnącego zainteresowania mediów. Ona, aktorka, feministka, działaczka i jednocześnie kobieta z przeszłością, co w oczach surowego angielskiego dworu mogłoby stanowić dużą przeszkodę dla związku.

Czy będą razem żyli długo i szczęśliwie? Czy uda im się razem zmienić świat na lepsze tak, jak zapowiadają? A może już za kilka lat staną się bohaterami kolejnych skandali, które od wieków testują stabilność brytyjskiej korony umieszczanej ostrożnie na głowach śmiertelników?

Laurka dla księcia

Książka brytyjskiej dziennikarki Katie Nicholl, uważanej za znawczynię angielskiego dworu królewskiego, to rodzaj bajki dla dorosłych. Nie znajdziemy w niej pogłębionego portretu psychologicznego głównego bohatera ani fragmentów ekskluzywnych wywiadów. Nie dowiemy się też wiele nowego o przeszłości syna księżnej Diany. Książę Harry przemawia własnym głosem zaledwie kilka razy, kiedy Nicholl cytuje udzielone przez niego wypowiedzi.

Dziennikarka maluje młodszemu z Windsorów sympatyczną laurkę. Tłumaczy jego wpadki trudną przeszłością i podkreśla szlachetne cechy charakteru. Robi to na tyle rzetelnie, na ile jest w stanie, wyciągając wnioski z faktów, oficjalnych doniesień pałacu królewskiego oraz szeptanych informacji nieoficjalnych.

Jednak powiedzmy sobie szczerze – czy po doniesieniach z angielskiego dworu oczekujemy czegoś innego? Czy mamy ochotę zerknąć na książęcy ślub chociaż kątem oka, dlatego, że interesują nas dogłębne portrety psychologiczne księcia i jego wybranki? Czy naprawdę chcemy przeniknąć spektrum emocji młodego mężczyzny, który ma wszystko, a jednocześnie jest więźniem wieków tradycji oraz ludzkich oczekiwań? Odgadnąć, co naprawdę w duszy gra jego wybrance? Raczej nie.

Ten piękniejszy świat

Mamy ochotę być częścią tej bajki, która rozgrywa się na naszych oczach. Bo miło jest wyobrazić sobie, iż zbuntowany chłopak może ukoić własny gniew oraz wątpliwości, oddając się opiece nad afrykańskimi sierotami. Miło jest wiedzieć, że są mężczyźni, którzy spontanicznie zapraszają kobiety, pod urokiem jakich się znaleźli, na romantyczny wypad pod namiot do Botswany. Miło pomyśleć, że potem sami projektują dla nich pierścionki zaręczynowe.

Miło wierzyć, że są dziewczyny, które za sprawą kilku listów potrafią zmienić ogólnokrajową kampanię reklamową znanej marki na mniej szowinistyczną (czego Markle ponoć dokonała jako nastolatka). Miło zdać sobie sprawę, iż dla prawdziwej miłości warto zmienić całe życie – pracę, adres, zwyczaje, stroje, kontynent, paszport. I wreszcie miło pomarzyć, że same mogłybyśmy być częścią jakiejś pięknej romantycznej historii. Czyż nie tak?

Biografia księcia Harrego do dobra lektura przed ślubem, jaki już w sobotę, 19 maja transmitować będą stacje telewizyjne i radiowe na całym świecie.

„Harry. Biografia”, Katie Nicholl, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.