Pielęgnacja skóry trądzikowej

Cera ze skłonnością do występowania trądziku potrzebuje szczególnej uwagi i troski. Nie oznacza to jednak, że przy innym typie cery można zbagatelizować problem niedoskonałości. Jak sobie z nimi radzić? Oto kilka profesjonalnych rad dermatologa.

Niedoskonałości skóry są albo stałym problemem ludzi o cerze skłonnej do trądziku, albo zaskakują nas w najmniej oczekiwanym momencie. Są trudne do ukrycia, a nakładanie dużych ilości kosmetyków tylko pogarsza stan skóry. Dlatego najlepszym sposobem jest prewencja.

tradzik 2Dieta

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na powstawanie trądziku, jest dieta. Spożywanie nieodpowiednich pokarmów to najczęstszy powód występowania niedoskonałości na skórze, niezależnie od posiadanego typu cery.

„Dieta ma bardzo duży wpływ na nasilenie zmian trądzikowych. Powinniśmy unikać przede wszystkim pokarmów węglowodanowych, które szybko podnoszą poziom glukozy we krwi i nasilają łojotok. To przede wszystkim czekolada, słodycze i słodkie napoje, z których warto zupełnie zrezygnować. Należy również wystrzegać się ostrych przypraw oraz mleka”radzi dr Aleksandra Szczepańska, dermatolog.

tradzik 3Niewłaściwa pielęgnacja

Podstawą pięknej cery jest staranny demakijaż. Kosmetyki, które poprawiają wygląd i przykrywają niedoskonałości, mogą jednak pogarszać stan cery. Warto też pamiętać, że w ciągu dnia na skórze gromadzą się zanieczyszczenia. Dlatego tak istotne jest dokładne zmycie wieczorem wszystkich warstw kosmetyków i brudu.

„Podczas snu, skóra regeneruje się i odpoczywa. Przed snem należy więc dokładnie zmyć makijaż i oczyścić skórę. Powinniśmy jednak wystrzegać się nadmiernego oczyszczania, które nie poprawia stanu skóry, a wręcz wpływa na jej pogorszenie”tłumaczy dr Aleksandra Szczepańska.

Agresywne oczyszczanie skóry i brak nawilżenia to jednak najczęstsze błędy popełniane przez osoby o przetłuszczającej się cerze. Produkty do oczyszczania powinny być więc łagodne, aby nie podrażniać skóry. Świetnie sprawdzają się pianki o działaniu łagodzącym, które dodatkowo zmniejszają podrażnienia, dzięki obecności składników nawilżających i kojących.

tradzikOdpowiednio przygotowana

Przetłuszczająca się cera ma skłonności do błyszczenia. Gdy tak się dzieje, należy unikać nakładania kolejnych warstw makijażu. Dobra baza pod makijaż utrwali go, dzięki czemu nie będzie wymagać poprawek w ciągu dnia. Doskonałym rozwiązaniem jest krem nawilżająco-matujący, który pełni rolę  idealnej bazy. Zapewnia właściwy poziom nawilżenia skóry, a dzięki zawartym substancjom absorbującym sebum, zmniejsza jego wydzielanie i pozostawia skórę matową. Warto też zwrócić uwagę, czy krem ma filtr ochronny przed działaniem promieni UVA oraz UVB, na które powinniśmy uważać nie tylko latem.

„Błędem pielęgnacyjnym jest brak odpowiedniej fotoprotekcji. Niewystarczająca ochrona przed promieniowaniem ultrafioletowym prowadzi np. do zaburzeń pigmentacji lub rozszerzania naczynek. W zimie powinniśmy także chronić skórę przed wiatrem i mrozem”dodaje dr Aleksandra Szczepańska.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany