Dobry krem jest podstawą prawidłowej pielęgnacji latem. Jednak nie jest to jedyny skuteczny sposób na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia.
Tekst: Agnieszka Olejniczak, specjalista ds. naukowo-szkoleniowych marki AA
Aby skóra była odpowiednio nawilżona, ważne jest także odpowiednie przygotowanie jej do dalszej pielęgnacji. W tym celu najlepiej stosować kosmetyki, które mają nie tylko właściwości oczyszczające. Przede wszystkim polecane są nawilżające mleczka kosmetyczne i płyny micelarne wzbogacone o kwas hialuronowy, ekstrakt z alg morskich, glicerynę oraz betainę. Warto również pamiętać o tym, że podwyższona temperatura latem, pobudza gruczoły do produkcji większej ilości potu i sebum, które wraz z obumarłymi komórkami naskórka obciążają i blokują skórę. W konsekwencji staje się ona szorstka, traci swój koloryt oraz zdecydowanie gorzej wchłania składniki aktywne. I właśnie z tego względu, w szczególności latem zaleca się wykonanie 1-2 razy w tygodniu peelingu, który skutecznie odblokuje pory i wygładzi naskórek.
Maseczki i serum
Na tak przygotowaną skórę warto nałożyć maseczkę nawilżającą, która błyskawicznie dostarczy dobroczynnych składników aktywnych oraz przyniesie szybką ulgę i ukojenie. Z kolei w przypadku skóry bardzo suchej i silnie odwodnionej polecane są skoncentrowane eliksiry i serum, które zawierają podwyższone stężenie substancji aktywnych. W preparatach tych warto poszukiwać składników takich, jak polisacharydy roślinne, kolagen, ekstrakt z dzikiego bratka lub masło shea. Ich stosowanie jest polecane w szczególności po sezonie letnim w formie intensywnej kilkutygodniowej kuracji.
Kuracja od wewnątrz
W intensywnym nawilżaniu skóry ważnym elementem jest również picie odpowiedniej ilości wody, która pomaga uzupełnić deficyty wilgoci od wewnątrz. Ilość ta jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników, takich jak np. temperatura otoczenia, aktywność fizyczna, płeć lub wiek. Aby ułatwić sobie wyliczenia, można skorzystać z prostego wzoru, który swskaże zalecaną orientacyjną ilość wody w przeliczeniu na masę ciała: masa ciała (kg) x 0,03.