Są kobiety, które traktują go jak codzienny, nużący obowiązek. Są też takie, które po prostu o nim zapominają. Tymczasem demakijaż powinien być sztuką – relaksem i przyjemnością dla skóry, a nie tylko zabiegiem oczyszczającym. Jak go robić prawidłowo? Oto 10 najważniejszych wskazówek.

demakijaż1. Nie zapominaj, że demakijaż jest konieczny również wtedy, jeśli się nie malujesz! Ze skóry trzeba zmyć nie tylko podkład czy puder, ale też pot, kurz, tłuszcz, pyłki roślinne, cząsteczki gleby i złuszczony naskórek. Skóra przechodzi przecież cykliczną regenerację, której produkty uboczne (złuszczoną warstwę rogową) powinno się usuwać.

2.  Według biologicznego zegara skóry, najlepszy czas na jej pielęgnację to godziny od 17 do 20. Wtedy zaczyna się okres intensywnej regeneracji naskórka. Jeśli jednak po przyjściu z pracy oczyścisz skórę, a potem zabierzesz się za sprzątanie czy gotowanie, zabieg minie się z celem. Powtórz go ponownie przed snem.

3. Pamiętaj, że demakijaż nie kończy się na oczyszczeniu twarzy. Szyja i dekolt są równie ważne. To po nich poznaje się wiek kobiety. Jeśli zaniedbasz je przy codziennej pielęgnacji, zapracujesz na wygląd staruszki.

4. Podczas demakijażu nie pocieraj i nie rozciągaj mocno skóry. Zdaniem kosmetologów to jeden z najczęstszych błędów Polek. Jeśli kosmetyk nie potrafi sobie poradzić z rozpuszczeniem tuszu czy podkładu, zmień go na lepszy, zamiast wkładać w zabieg więcej siły.

5. Nie wykonuj demakijażu byle jak! Jeśli używasz mleczka, ogrzej go przez chwilę w dłoni, a potem wacikiem kosmetycznym zmywaj czoło, policzki, brodę, szyję, dekolt. Kieruj ruchy palców wzdłuż linii przebiegających mięśni – od skrzydełek nosa ku skroniom, od wewnętrznych kącików brwi, ku nasadzie włosów. Zataczaj kółka, a czynność powtarzaj tyle razy, aż kolejny wacik będzie czysty. Daj skórze przez chwilę odpocząć. Dopiero teraz przemyj ją tonikiem.

6. Popracuj nad demakijażem oczu. Jeśli na rzęsach pozostaną drobinki tuszu, włoski będą mniej elastyczne i nocą możesz je połamać o poduszkę. Resztki tuszu do rzęs pozostawione na noc to również ryzyko podrażnienia spojówek. Nie spiesz się ani nie używaj siły, w przeciwnym wypadku powyrywasz rzęsy. Wystarczy, że na kilka sekund położysz nasączony mleczkiem lub płynem do demakijażu oczu wacik na zamkniętej powiece, a łatwiej usuniesz tusz i cienie. Mascarę zmywaj ruchem z góry na dół.

7. Nie zapominaj, że kosmetyki do demakijażu zawsze dobieramy do rodzaju cery. Dla skóry suchej lub normalnej najlepsze są mleczka. Skóra wrażliwa wymaga delikatnych kosmetyków lubi pianki, płyny micelarne. Skórę mieszaną lub tłustą można zmywać żelami. Żel, podobnie jak mleczko, pozostaw na buzi przez kilka sekund przed rozpoczęciem oczyszczania, aby rozpuścił warstwę kosmetyków. Weź również pod uwagę, że zmieniające się warunki zewnętrzne mają wpływ na stan skóry. Zimą twoja cera może potrzebować innego kosmetyku oczyszczającego niż latem.

8. Jeśli nie wyobrażasz sobie demakijażu bez użycia wody (a wiele kobiet bez niej nie uznaje wieczornej toalety), skorzystaj z wody przegotowanej, mineralnej lub tej w spray’u. Skóra naprawdę poczuje różnicę.

9. Nie zapomnij o toniku. To on przywraca skórze prawidłowe pH i przygotowuje ją na przyjęcie kremu. Najlepsze są preparaty bezalkoholowe, dobrane do rodzaju i potrzeb cery. Nasącz tonikiem płatek kosmetyczny i lekko natrzep twarz i szyję. Odczekaj chwilę, by skóra wyschła. Dopiero potem nałóż krem.

10. Nie nadużywaj produktów typu 3 w 1. Chusteczki do demakijażu, zawierające mleczko oraz tonik, sprawdzają się tylko w podróży i awaryjnych sytuacjach, kiedy musisz szybko zmyć makijaż i nałożyć następny.

 

 

 

No Comments Yet

Comments are closed