Kongres Kobiet narodził się w 2009 r., w 20. rocznicę politycznej i ekonomicznej transformacji w Polsce. Miał na celu rzucenie światła na ogromny udział kobiet w przemianach społeczno-gospodarczych, podkreślenie ich roli w budowaniu no­woczesnej Polski oraz diagnozę ich obecnej sytuacji i nakreślenie kierunków zmian. Kobiety mają bowiem w Polsce równe z mężczyznami prawa, ale nie mają równych szans i możliwości. Choć są lepiej wykształ­cone, to jednak nie mają równego dostępu do rynku pracy, karier, władzy, dobrobytu oraz bezpieczeństwa. Są także często ofiarami dyskryminacji, biedy, przemocy, handlu. Trzeba to szybko zmienić, by konstytucyjny zapis równości stał się faktem.

Wśród 200 postulatów, sformułowanych przez Kongres Kobiet, za najważniejszy uznałyśmy parytet płci na listach wyborczych. Pod obywatelskim projektem ustawy Kongres zebrał ponad 150 tys. podpisów. Przepisy, gwarantujące co najmniej 35% miejsc na listach wyborczych kandydatom danej płci, weszły już w życie, podobnie jak tzw. „ustawa żłobkowa” – kolejny sukces Kongresu. Pozostało jeszcze 198 postulatów.

Dziś Kongres Kobiet to największy ruch społecz­ny w Polsce, który gromadzi kobiety i mężczyzn o różnych poglądach, zawodach, pochodzących z różnych środowisk i stron Polski. Istnieje również Stowarzyszenie Kon­gres Kobiet. W skład Rady Kongresu wchodzi 200 prominentnych i aktywnych kobiet, są tam polityczki, naukowczynie, przedsiębiorczynie, działaczki społeczne, ministro­wie, kobiety kultury, dziennikarki, feministki, kobiety z lewej i prawej strony sceny po­litycznej. Kongresowi patronują między innymi: Henryka Bochniarz, Jolanta Fedak, Małgorzata Fuszara, Agnieszka Graff, Danuta Hübner, Maria Janion, Henryka Krzy­wonos, Jolanta Kwaśniewska, Magdalena Środa, Małgorzata Tusk, Danuta Wałęsa.

„Quo vadis Polsko, quo vadis świecie, quo vadis kobieto?” – III Europejski Kongres Kobiet będzie jednym z najważniejszych wydarzeń polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. 17 i 18 września spotkamy się ponownie w gościnnych murach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, by dyskutować o kluczowych wyzwaniach, stojących przed Polską i współcze­snym światem.

Już za 30 dni spotkamy się w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, aby wspólnie przeżywać wielkie święto Kobiet, jakim będzie III Europejski Kongres Kobiet (17-18.09.2011). To niezmiernie ważne abyśmy w chwilach przełomowych – takich jak Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej – były razem, dlatego cieszymy się z Twojej deklaracji uczestnictwa w tegorocznym Kongresie Kobiet.

Aby wyjść naprzeciw Twoim oczekiwaniom, chciałybyśmy dowiedzieć się, które z paneli równoległych będą cieszyły się największym powodzeniem podczas III Europejskiego Kongresu Kobiet.

Prosimy zatem o wzięcie udziału w krótkiej ankiecie i wskazanie 3 paneli, które wydają Ci się najbardziej interesujące. Aby zobaczyć ankietę, kliknij na poniższy link:

http://bit.ly/qAD9UJ

Prosimy o wypełnienie ankiety do 18 sierpnia (czwartek).

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.