Rusza II edycja kampanii edukacyjnej na temat raka jelita grubego pt. Oswoić raka. W ramach akcji Stowarzyszenie POL-ILKO organizuje bezpłatne warsztaty w sześciu miastach Polski. Spotkanie w Krakowie odbędzie się  6 września o godz. 11:00, w Domu Kultury Kolejarza przy ul. św. Filipa 6.

Stowarzyszenie serdecznie zaprasza do udziału warsztatach pacjentów, ich bliskich oraz wszystkie osoby zainteresowane tematem raka jelita grubego.

Słowo rak straszy do tego stopnia, że niektórzy wolą unikać badań profilaktycznych, aby nie narażać się na stres związany z ryzykiem usłyszenia, tzw. „trudnej diagnozy”. Tymczasem dynamika wzrostu zachorowań na raka jelita grubego jest w Polsce najwyższa w Europie. Liczby alarmują i jasno wskazują na konieczność edukacji społeczeństwa w zakresie profilaktyki i leczenia tego nowotworu.

Dostępu do wiedzy potrzebują także osoby, u których nowotwór został zdiagnozowany w zaawansowanej postaci. Jak twierdzą członkowie stowarzyszenia – ten typ raka także można „oswoić”.

Większość pacjentów po informacji, że mają raka, przeżywa szok,
a następnie walczy z chorobą, szukając ratunku na wiele różnych sposobów. Rzetelna wiedza pozyskana z pewnych źródeł i pozytywne wsparcie ze strony lekarza i bliskich pozwalają oswoić się z nową sytuacją. Chorzy, którzy są poinformowani o swojej chorobie i otoczeni opieką łagodniej przechodzą kryzysy psychiczne związane z chorobą i skuteczniej współpracują z lekarzem aby przeciwdziałać rozwojowi choroby” –
mówi Andrzej Piwowarski, prezes Stowarzyszenia POLILKO.

Podczas bezpłatnych warsztatów specjaliści w dziedzinie onkologii, dietetyki i psychologii omówią zagadnienia dotyczące:

  • profilaktyki, wczesnej diagnozy oraz najnowszych metod leczenia raka jelita grubego;
  • znaczenia właściwego odżywiania w czasie choroby, a zwłaszcza podczas leczenia, zwalczania złych przyzwyczajeń i upodobań żywieniowych na korzyść odpowiedniej diety dostarczającej organizmowi siły do walki z nowotworem;
  • psychologicznych aspektów przeżywania choroby, w kontekście emocji towarzyszących pacjentowi oraz wpływu psychiki i wsparcia najbliższych w procesie zdrowienia.

Przedstawiciele stowarzyszenia POL-ILKO, przybliżą uczestnikom warsztatów działalność  organizacji, udzielą wszelkich praktycznych informacji w związku z tematem raka jelita grubego.

 

Spotkania w ramach projektu „Oswoić raka” odbędą się w następujących miastach:

 

Białystok – 15.09.2011 r., godz. 11.00

Restauracja „Dąbrówka”

ul. Warszawska 79

 

Poznań – 17.09.2011 r., godz. 10.00

Wielkopolskie Centrum Onkologii (sala audytoryjna, VI piętro)

ul. Garbary 15

 

Bydgoszcz – 21.09.2011 r., godz.13.00

Centrum Onkologii im. Prof. Franciszka Łukaszczyka
w Bydgoszczy (sala nr. 1072)

ul. dr I. Romanowskiej 2

 

Szczecin – 29.09.2011 r., godz. 15.00

Teatr Lalek PLECIUGA

pl. Teatralny 1

 

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie  Stowarzyszenia POLILKO: www.polilko.pl. Akcję wspiera firma Roche Polska.

 

Więcej informacji:

 

Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO

kom + 48 660 47 92 42

e-mail: polilko@polilko.pl

 

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.