Czy wiecie, że samce mają zdolność panowania nad uczuciem głodu, gdy w grę wchodzi możliwość obcowania z samicą.
Tekst: Sylwia Skorstad
Mózg mężczyzn ma zdolność odsuwania uczucia w głodu, jeśli na horyzoncie jest erotyczna przygoda. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Rochester w USA. Ich zdaniem jest to ewolucyjne przystosowanie, którego nie posiadają mózgi samic. Pozwala ono samcom skupić się na tym, co według natury jest najistotniejsze dla przetrwania gatunku.
Profesor Douglas Portman odkrył znaczącą różnicę w zachowaniu samic i samców. Podczas gdy głodne samice nie zwracają uwagi na nic innego poza pożywieniem, samce są w stanie zignorować nawet silną potrzebę zaspokojenia głodu, jeśli w tym samym czasie mogą wejść w intymną relację. Nie wszystkie samce decydują się na wybór seksu, gdy w grę wchodzi uczta lub erotyczna przygoda, ale spora grupa jest w stanie stłumić nawet bardzo silny głód.
Różnica między płciami zachodzi na poziomie neurologicznym. Okazuje się, że to odmienna budowa mózgu determinuje różne dla dwóch płci zachowania.
Profesor Portman jest absolutnie pewien, że na tę różnicę nie ma wpływu wychowanie ani kultura. Jego zdaniem mówimy o bardzo pierwotnym mechanizmie, nadrzędnym wobec wpływu społecznego. Naukowiec z Rochester może stwierdzić to ze stuprocentową pewnością, bowiem badania, jakie prowadził, dotyczyły… dżdżownic. Wkrótce można się spodziewać podobnych badań na ludziach. Akademicy będą chcieli sprawdzić, czy zaobserwowana zmiana dotyczy wielu gatunków zwierząt.