Najpierw, gdy fantazjujesz o facecie, odczuwasz przyjemne ściskanie w podbrzuszu. Kiedy już twój obiekt staje się dostępny, odbywasz prawdziwie emocjonalną i fizjologiczną podróż. Pojawia się nawilżenie, zmienia się kolor i obwód łechtaczki oraz warg sromowych. Potem wypieki, przyspieszony oddech i orgazm. A gdy odpływa z ciebie krew po stosunku, jeszcze przez wiele godzin odczuwać możesz charakterystyczną błogość. O czterech fazach seksualnych uniesień opowiedziała psycholog – seksuolog.

Seks daje nam wiele wspaniałych doznań zmysłowych czuciowych, zapachowych i smakowych. Doznania te mogą być tak spotęgowane, że nikt w danym momencie nawet nie zastanawia się nad tym, co dzieje się z jego organizmem. Nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele rzeczy w tym momencie ulega zmianom. W tym artykule przyjrzymy się temu, co dzieje się z ciałem kobiety podczas kontaktu seksualnego.

 

Kobiece reakcje podczas seksu

Podczas współżycia ciało ulega wielu przemianom, które zależą od fazy, w której znajduje się kobieta. Reakcje seksualne człowieka możemy podzielić na cztery fazy.

 

Pierwsza faza

Na początku pojawiają się fantazje seksualne, lub świadoma chęć podjęcia kontaktu seksualnego. Przejawia się to odczuciem charakterystycznego napięcia w ciele oraz w okolicy narządów płciowych.

 

Druga faza

Kolejną fazą jest faza podniecenia. W tej fazie pojawia się już konkretny obiekt – ukochany mężczyzna lub kobieta, z którym dochodzi do zbliżenia: głaskania, całowania, pettingu, aż do pełnego współżycia seksualnego. To właśnie w tej fazie następują największe przemiany w ciele kobiety. Podniecenie może trwać od kilku minut do (nawet) kilku godzin. Od prawidłowego przebiegu tej fazy zależeć może jakość dalszego współżycia. Najważniejszą reakcją u kobiety w tej fazie jest lubrykacja – czyli zwilżenie pochwy. Jeśli kobieta nie zostanie dostatecznie podniecona i nie dojdzie do wystarczającego zwilżenia ścian pochwy, wprowadzenie penisa do pochwy może być bolesne i spowodować podrażnienia ścianek pochwy. Przyczyną niewystarczającego nawilżenia może być zbyt mała stymulacja przez partnera, stres, napięcie, lęk przed stosunkiem oraz zaburzenia hormonalne (pojawiające się najczęściej podczas menopauzy). Charakterystyczne dla tej fazy jest również powiększenie łechtaczki i warg sromowych, które stają się bardziej ukrwione i zmieniają kolor na jasno lub ciemno czerwony. Lubrykacji pochwy towarzyszy też jej powiększenie i wydłużenie. Dzięki temu pochwa lepiej dopasuje się do kształtu penisa. U niektórych kobiet powiększają się również piersi – czasem nawet o około 25 %. Ponadto, reakcjom tym towarzyszy przyspieszony oddech i tempo bicia serca, wzrost ciśnienia krwi oraz różne skurcze mięśni.Tuż przed orgazmem mogą pojawić się ponadto wypieki; zmiany skórne na brzuchu, klatce piersiowej, twarzy szyi, ramionach i przedramionach.

 

Trzecia faza

Ciąg dalszy reakcji seksualnych kobiety zależy w dużym stopniu od tego czy dojdzie u niej do orgazmu. W tej fazie dochodzi do szczytowej przyjemności seksualnej, w której obserwuje się nasilenie reakcji, pojawiających się w poprzedniej fazie. Ponadto podczas orgazmu u kobiety dochodzi do silnych skurczów pochwy i macicy oraz rytmicznych skurczów mięśni krocza i mięśni miednicowych. Koncentracja na odczuciach w okolicy pochwy umożliwia wyczucie skurczów, które pojawiają się od 3 do 15 razy. Ponadto orgazmowi często towarzyszą skurcze różnych partii mięśni w całym ciele, grymasy twarzy, skurcze rąk i stóp. Mogą występować tez niewielkie zaćmienia świadomości.

 


Czwarta faza
Po orgazmie następuje faza ustąpienia podniecenia, podczas której krew odpływa z narządów płciowych, co przywraca ciału stan z przed podniecenia. Podczas tej fazy kobieta może odczuwać charakterystyczną błogość, spokój, całkowite ustąpienie napięcia całego ciała. Jeżeli doszło do orgazmu, faza ta przebiega szybko (kilkanaście minut), jeżeli nie, może trwać od 2 do 6 godzin i wiązać się z irytacją i dyskomfortem. 

Świadomość zmian zachodzących w naszym ciele może przyczynić się do poprawienia jakości doznań seksualnych, w szczególności w sytuacji, gdy zaburzenie jednej z faz powoduje u nas złe samopoczucie.

 

Tekst: Magdalena Bogdaniuk
psycholog – seksuolog

 

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.