Wielu naukowców zakłada, że ludzie uprawiają seks z przyczyn tak prostych, jak np. chęć doświadczenia przyjemności czy potrzeba rozmnażania. Ostatnio jednak badacze stworzyli listę ponad dwóch setek zróżnicowanych i skomplikowanych motywacji dla tej czynności – od powodów duchowych po zemstę.
Najbardziej wyczerpujące badania tego, dlaczego ludzie uprawiają seks, przeprowadzili psycholodzy z University of Texas w Austin. Ostatecznie David Buss i Cindy Meston wskazali 237 takich powodów. Omawiają je numerze “Archives of Sexual Behavior”. Okazało się, że motywacje bywają przyziemne (“nudziłem się”) i duchowe (“chciałem/chciałam być bliżej Boga”), altruistyczne (“chciałem/chciałam, aby druga osoba dobrze się czuła”) po związane z manipulacją (“chciałem/chciałam awansować”). Niektórzy wyjaśniali, że uprawiali seks, aby poczuć się silniejszymi, inni – aby się poniżyć. Niektórzy chcieli zrobić wrażenie na przyjaciołach, inni – zaszkodzić wrogom (“chciałem/chciałam rozbić związek mojego rywala”).
Na czym polegały badania
Buss i Meston przeprowadzili dwa badania. W pierwszym poprosili ponad 400 mężczyzn i kobiet o określenie powodów, dla jakich ludzie uprawiają seks. W kolejnym zapytali ponad 1,5 tys. studentów o ich doświadczenia i podejście do tematu. Ostatecznie psycholodzy wyodrębnili cztery główne oraz 13 podrzędnych czynników tłumaczących, dlaczego ludzie idą z innymi do łóżka. Jedną grupę stanowią powody fizyczne, takie jak potrzeba zredukowania stresu (“wydawało mi się to dobrym ćwiczeniem”), odczucie przyjemności (“to podniecające”), ulepszanie lub rozwijanie swoich doświadczeń (“czułem/czułam ciekawość w sprawie seksu”) i fizyczne pożądanie partnera (“ta osoba była dobrym tancerzem”).
Inne motywy mają związek z celami. Należą do nich powody utylitarne lub praktyczne (“chciałem/chciałam mieć dziecko”), status społeczny (“chciałem/chciałam być popularny/a”) i zemsta (“chciałem/chciałam zarazić kogoś chorobą płciową”). Kolejna grupa to powody uczuciowe, takie jak miłość i oddanie (“chciałem/chciałam poczuć więź”) i wyrażanie uczuć (“chciałem/chciałam okazać wdzięczność”). Były też przyczyny związane z poczuciem niepewności, w tym poczuciem własnej wartości (“pragnąłem/pragnęłam uwagi”), poczucia obowiązku lub nacisku (“Mój partner/partnerka nalegał/a”) i zatrzymania przy sobie partnera (“chciałem/chciałam powtrzymać partnera przed skokiem w bok”). “Powody, dla których ludzie uprawiają seks, są niezwykle ważne, ale rzadko badane” – zwraca uwagę Buss. Co zaskakujące, wielu naukowców zakłada, że odpowiedź jest oczywista. A jednak ludzie mają bardzo różne powody uprawiania seksu. Niektóre z nich są dość złożone i nieoczywiste”.
(PAP)