Wielu mężczyzn deklaruje, że nie lubi używać prezerwatywy, bowiem utrudnia ona utrzymanie erekcji. Naukowcy sprawdzili, ile jest prawdy w tym stwierdzeniu i odkryli, że chodzi nie tylko o prezerwatywę. 

Tekst: Iza Kołodziej

shutterstock_307947542

Prezerwatywa ma długa listę zasług dla ludzkości, milionom par pozwala na bezpieczny seks, chroniąc nie tylko przed niechcianą ciążą, ale i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wielu mężczyzn deklaruje jednak, że woli seks bez tej formy zabezpieczenia, bowiem dzięki temu ich erotyczne doznania są silniejsze, a erekcja pełniejsza. Kłopoty z erekcją związane z używaniem prezerwatywy zyskały nawet swoją angielskojęzyczną nazwę – CAEP – oraz zainteresowanie Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. Najnowsze badania seksuologów rzucają więcej światła na ten problem.

shutterstock_279122999

Prezerwatywa a kłopoty

Grupa naukowa z udziałem profesora Ericka Janssena z Instytutu Kinsley’a przebadała 479 mężczyzn w wieku od 18 d0 24 lat w celu sprawdzenia zależności między kłopotami z erekcją a używaniem prezerwatywy. 61% partycypantów zgłaszało mniejsze lub większe problemy z erekcją podczas używania tej formy zabezpieczenia – od jednorazowych i przejściowych trudności przy zakładaniu kondoma do barier uniemożliwiających stosunek. Okazało się, iż najwięcej trudności raportują ci panowie, którzy mają problemy z erekcją również wtedy, kiedy nie używają prezerwatywy.

Seksuolodzy skonkludowali, że nawracające trudności z utrzymaniem erekcji w czasie używania prezerwatywy są częścią szerszego problemu. Dla tych badanych, którzy raportowali u siebie CAEP, prezerwatywa była nie tyle przyczyną problemów, co przeszkodą, przy której już istniejący problem się manifestował.

shutterstock_155356055

Nauka to podstawa

Jednocześnie ponad jedna trzecia badanych mężczyzn zadeklarowała, iż nigdy nie otrzymała prawidłowej instrukcji zakładania prezerwatywy. Brak wiedzy na temat schematów postepowania z prezerwatywą w sytuacjach intymnych powodował u nich niepewność, co nie mogło wpływać pozytywnie na poczucie komfortu, a tym samym utrzymanie erekcji.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.