Często zastanawiamy się, gdzie i w jaki sposób poznać mężczyznę marzeń. Pytanie wydaje się tym bardziej naglące, im dłużej jesteśmy singielkami. Okazuje się, że dwaj amerykańscy naukowcy dokładnie tę sprawę zbadali.
Tekst: Magdalena Papierz
Rosenfeld i Thomas w 2012 roku zaprezentowali wyniki badania, w którym sprawdzili na grupie ponad czterech tysięcy dorosłych w wieku 18-59, jak pary się poznają i czy potem… zostają razem. Wyniki zaprezentowane zostały w specjalnym raporcie. Oto wnioski.
Okazuje się, że pary heteroseksualne poznają się najczęściej na jeden z trzech sposobów. Najwięcej, bo około 30 procent, poznaje się dzięki wspólnym znajomym (więc jeżeli jesteś singielką i chcesz to zmienić, już nigdy nie wystrzegaj się tak zwanego „swatania”!). Ponad 20 procent par poznało się w barze lub restauracji, a kolejne 20 procent online. Reszta spotkała swojego partnera w jednym z codziennie odwiedzanych miejsc – szkoła, praca, sąsiedztwo lub kościół.
Co ciekawe, większość osób przedstawiła się sobie sama (43 procent), podczas gdy pozostałe 31 procent poznało się dzięki wspólnym przyjaciołom. Pozostali zostali sobie przedstawieni przez rodzinę, współpracowników, kolegów czy sąsiadów. To może banalna prawda, ale jeżeli chcesz kogoś poznać, ośmiel się i po prostu z uśmiechem powiedz, jak się nazywasz.
Na długo czy na krótko?
Badanie pokazało także, które ze sposobów poznania partnera mogą wskazywać na to, że związek będzie długotrwały. Okazuje się, że najtrwalsze są związki osób, które poznały się w jednym z codziennie odwiedzanych miejsc, szczególnie jeśli była to szkoła lub kościół. Są oni zwykle bardziej zadowoleni ze swoich związków i rzadziej się rozstają. Najmniej trwałe okazały się związki, których historia rozpoczęła się w barze lub restauracji. Wynika to z faktu, że często bywają tam osoby, którym zależy na przelotnych znajomościach, chociaż nie musi być to regułą.
Okazuje się, że poznawanie partnerów online jest szczególnie popularne wśród osób ze ściśle określonymi preferencjami, jak np. osoby homoseksualne. Z drugiej strony, to świetna alternatywa dla osób w średnim wieku, które rzadziej wychodzą z domu i mają ustabilizowane grono znajomych, a zatem mniej okazji, by poznać nowych ludzi. Największym minusem znajomości online jest duża anonimowość partnerów, dlatego przynajmniej na początku, warto do takich znajomości podchodzić z ostrożnością.