Od dwóch lat jeździsz wysłużonym Fiatem Punto. Nadszedł czas na zmiany. Stary samochód żegnasz bez żalu i wymieniasz na legendarną terenówkę z silnikiem 3,0. Znajomi pękną z zazdrości! A ubezpieczyciele? Wyciągną z twojej kieszeni spore pieniądze…

Nie słyszałaś o wpływie pojemności silnika na cenę OC? Teraz na pewno usłyszysz. Przesiadka z samochodu z silnikiem benzynowym o pojemności 1,2 na 3,0 może cię kosztować dodatkowo nawet 2000 złotych. Towarzystwa ubezpieczeniowe są w tym względzie zgodne: jeśli kupujesz duży, szybki samochód, wcześniej czy później zechcesz sprawdzić jego możliwości na drodze. W związku z tym wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji lub wypadku.

Podczas wyliczania składki OC, twój młody wiek doleje oliwy do ognia. Według danych uzyskanych od specjalistów rankomat.pl, w III kwartale 2017 r. ceny OC dla młodych kierowców (18- 25 lat) były droższe od ofert OC dla osób w wieku od 26 do 35 lat o 144%!

Mieszanka wybuchowa w OC

22-letnia studentka z Poznania ubezpiecza od dwóch lat Fiata Punto z 1999 r. z silnikiem benzynowym 1,2 o mocy 60 kM. W ubiegłym roku kobieta zapłaciła za polisę 2250 złotych. Z racji kolejnego bezszkodowego roku w OC, na właścicielkę Fiata czeka nieco tańsza oferta: OC za 2163 zł. Dziewczyna chce jednak sprzedać samochód i zamienić go na większy i „mocniejszy”. O ile może to podnieść jej składkę OC u obecnego ubezpieczyciela?

l 755 złotych więcej (2918 zł) kosztowałaby ją przesiadka do Toyoty Avensis, również z 1999 r., ale już z pojemnością silnika 1,6 i mocą 110 kM;

l 838 zł drożej (3001 zł) zapłaci za polisę OC, jeśli wymieni Fiata Punto na samochód nowszej generacji: Audi A4 z 2002 r. w wersji kombi (poj. silnika 1,8 /150 kM).

Ale nie o takim samochodzie marzy mieszkanka Poznania… Jej wybór padł na Mitsubishi Pajero V6 z 2000 r. Jej wybór – jej pieniądze. I to niemałe, bo ubezpieczenie OC na auto terenowe z napędem na 4 koła, silnikiem o pojemności 3,0 i mocą 177 kM kosztuje w obecnym towarzystwie 4169 zł, czyli 2006 złotych więcej niż polisa na posiadanego przez studentkę Fiata.

Czy młody kierowca powinien zrezygnować z zakupu dużego auta?

Studentka z Poznania kupując wymarzoną terenówkę zapłaci za jej OC prawie tyle samo, co za dwa lata ubezpieczenia Fiata Punto. Czy z tego powodu powinna porzucić marzenia i pozostać przy własności obecnego samochodu? Koszty ubezpieczenia OC Mitsubishi są spore i z pewnością każda firma ubezpieczeniowa będzie brała pod uwagę jego wysoką pojemność silnika i dużą moc. Szczególnie, jeśli polisę OC chce kupić młody kierowca. Ale to nie powód, aby rezygnować z zakupu auta.

Zamiast tego, warto sprawdzić, który z ubezpieczycieli przedstawia najkorzystniejszą propozycję ubezpieczenia OC. Przeprowadziliśmy porównanie ofert kilkunastu towarzystw na Mitsubishi studentki z Poznania. Pomógł nam w tym internetowy kalkulator-oc-ac.auto.pl. Dokładny sondaż ofert rynkowych pozwolił nam znaleźć polisę OC za 3418 złotych, a więc tańszą od proponowanej przez jej obecnego ubezpieczyciela o 751 złotych.

Ty również należysz do grupy młodych kierowców i chcesz zmienić samochód na większy i ”mocniejszy”? Nie rezygnuj z marzeń, ale poszukaj towarzystwa, które będzie skłonne ubezpieczyć go za możliwie najniższą składkę OC. Pamiętaj, że każde towarzystwo zapewni ci taką samą ochronę ubezpieczeniową, ale niekoniecznie za taką samą cenę.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.