Dlaczego nastąpiło tak powszechne odejście od produktów naturalnych używanych w ubraniach narciarskich? Nowe sztuczne włókna po prosu lepiej chronią i zapewniają większy komfort podczas jazdy. Przed tobą krok po kroku opisane zostały 3 podstawowe warstwy ubioru, jaki powinien mieć na sobie każdy profesjonalny amator sportów zimowych.

Podkoszulki z tkaniny typu „druga skóra”, w przeciwieństwie do bawełny, ewakuują pot na zewnątrz, dzięki czemu nie nasiąkają nim i bardzo szybko wysychają. Z kolei polar doskonale chroni termicznie, a warstwy zewnętrzne z tkanin membranowych oddychają, ewakuując wilgoć na zewnątrz  oraz chroniąc przed deszczem i wiatrem.

Podstawowe 3 warstwy – bez nich ani rusz!

Warstwa 1 – Bielizna z materiału syntetycznego ewakuującego pot na zewnątrz, szybko schnąca – tak zwana „druga skóra”.

Wartswa 2 – Warstwa izolacji termicznej z włókien typu „polar„.

Warstwa 3 – Oddychająca, warstwa ochronna przed wiatrem i deszczem.

Stosując się  do zasady trzech warstw możemy w zależności od warunków atmosferycznych regulować temperaturę, w jakiej czujemy się komfortowo. Gdy jest ciepło możemy zrezygnować z warstwy drugiej lub trzeciej. Jednak nie polecam nawet w największe upały jazdy tylko w warstwie pierwszej (podkoszulku), bowiem jakikolwiek najdrobniejszy upadek może skończyć się bolesnymi obtarciami.

Rady dla kupujących

Wybór odpowiedniego stroju jest bardzo ważny. To nie kolor, model i wygląd są istotne, ale funkcjonalność. Dobry ubiór powinien chronić przed zimnem, wiatrem i sprawiać, że nasza skóra będzie sucha. Warstwa zewnętrzna powinna być również odporna na rozdarcia. Polecam kupno ubiorów znanych firm i uwaga – wykonanych ze znanych i uznanych materiałów. Ta druga rada jest o tyle istotna że, nawet znani producenci wypuszczają czasami tańsze modele z materiałów nie zawsze „odpowiednich”.  Materiały którym można zaufać to na pewno: Cordura ®, Goretex ®, MP+ ®, GoreTex XCR®, Polartec®, Hydrotex® i jeszcze kilka innych.

Jak działa polar?

Polar jest tkaniną wykonaną z tysięcy syntetycznych rurek (włókna mają taki przekrój). Taka budowa sprawia, że tkanina dzięki powietrzu we włóknach, doskonale izoluje termicznie.

Jak działa membrana?

W przeciwieństwie do innych tkanin przeciwdeszczowych, membrany nie są impregnowane. Membrana dzięki splotowi włókien przepuszcza na zewnątrz parę wodną, ale nie przepuszcza do środka wody. Chroni jednocześnie przed wiatrem. Droższe modele kurtek z tkanin membranowych mają dodatkowo klejone szwy (szew przebija membrane i w tym miejscu tkanina traci swoje właściwości).

 

Tekst: Piotr Burda

 

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.