Espadryle istnieją już od wieków a może nawet tysięcy lat. Muzeum Archeologiczne w Granadzie posiada parę espadryli, które zostały znalezione na ludzkich szczątkach wewnątrz jaskini nietoperzy. Szacuje się, że znalezione buty mogą mieć około 4000 lat. Oczywiście jest to bardzo prymitywna wersja dzisiejszych espadryli.
Te lekkie sandały, wykonane z juty lub plecionego sznura z konopi i lnianej tkaniny, pochodzą z Hiszpanii, gdzie były noszone około XIII wieku przez króla Aragonii. Nazwa butów pochodzi od „esparto” – rodzaju rośliny, która pierwotnie jest palona, a następnie pleciona, aby wykonać podeszwę. Produkcja espadryli na dobre rozpowszechniła się na przestrzeni XIII wieku. Ze względu na ręczny charakter wykonania butów bardzo wielu robotników znalazło nową pracę – Alpargatero. Zajmowali się oni głównie produkcją linowych podeszw, natomiast szwaczki wykończeniem i zszyciem tkanin.
Buty dla żołnierzy i księży
Na początku XIX wieku w małym miasteczku Mauléon w Pirenejach Atlantyckich, zaczęto handlować espadrylami na szeroką skalę. Pierwszymi odbiorcami byli miedzy innymi katalońsko-aragońscy żołnierze oraz księża. To był także początek popularyzacji espadryli w Ameryce Południowej. To także wtedy nastąpił czas „hirondelles”, czyli młodych dziewczyn zamieszkujących doliny Aragonii, które to zajęły się produkcją espadryli w fabrykach.
Tradycje
Tradycyjnie alpargata była albo czarna lub pozostawała w naturalnym kolorze tkanin – wersja jaśniejsza przeważnie była noszona w niedzielę, a ciemniejsza w trakcie tygodnia.
Co ciekawe, każdy region Hiszpanii do dziś charakteryzuje się swoim własnym kolorem butów. Na przykład espadryle wykonane w Emporda są białe i ozdobione pięcioma kolorami na pasie na wierzchu buta. Jednym z najbardziej znanych projektów wykonanych z białej jednokolorowej tkaniny, są espadryle noszone przez tancerzy Sardanes (tradycyjny taniec kataloński).
Espadryle na obcasie
Z początkiem lat 50 ubiegłego wieku, rozwój mody wymusił na producentach espadryli nowe podejście do projektowania butów, bardziej dostosowanych do ówczesnych klientów. Punktem przełomowym było zamówienie, które zrobił sam Yves St-Laurent. Otóż zażyczył on sobie espadryle na obcasie, co okazało się to strzałem w dziesiątkę. Obecnie, chyba nie ma kobiety na południu Europy, która nie miałaby w swojej szafie espadryli na obcasie, ozdobionych wstążką wokół kostki.
W połowie lipca zadebiutował sklep internetowy Espadre.pl, w którym kupić można oryginalne hiszpańskie espadryle. Wszystkie modele butów wykonane są z naturalnych materiałów pochodzących z recyklingu.