Nowe Szczyty — Kartografia Przyszłej Struktury Wszechogarniającej #1 Czwartek, 13 lutego 2012, godz. 11-20

Działanie artystyczne Olgi Lewickiej stanowi pierwszą odsłonę serii wydarzeń wokół jej książki „Panorama. Materials for Mapping a Prospective All-Embracing Structure” (pol. „Panorama. Materiały do Kartografii Przyszłej Struktury Wszechogarniającej”), opublikowanej przez Wydawnictwo Morava w 2011 roku. Akcja powstała we współpracy z teoretykiem mediów Carstenem Zornem.

Punktem wyjścia jest panorama jako produkt myśli XIX wieku i refleksja nad zachodzącymi w owym czasie procesami globalizacyjnymi. Olga Lewicka rozumie holistyczną, wszechogarniającą formę nowego medium jako estetyczny wyraz przełomowego momentu, w którym ówczesny system ekonomiczno-polityczny znalazł swoje – wtedy jeszcze bezkrytyczne – przełożenie na sferę sztuki. Globalizacja jawiła się tam jako triumf jednostki nad obserwowanym z bezpiecznego dystansu, już skolonizowanym światem i naturą. Obserwator ulokowany został w centrum percypowanego uniwersum, jednocześnie poddając się iluzji, kreowanej przez optyczny mechanizm panoramy.

Uczestnicy akcji konfrontowani są z iluzją, która kolejno jest tworzona i denuncjowana. Wielopłaszczyznowe traktowanie medium panoramy czyni z niej w tym działaniu nośnik szerokiego spektrum treści i odniesień, które połączone zostają wspólnym mianownikiem okrągłej formy. Odbywa się to na płaszczyźnie dosłownej i przez alegoryczne znaczenia, jakie ta forma konotuje.

Temat przedstawienia Panoramy Racławickiej prowokuje do poruszenia kwestii mitów narodowych i koresponduje z inną przestrzenią, w której ma miejsce akcja: siedzibą Muzeum Współczesnego Wrocław, budynku pierwotnie pełniącego funkcję niemieckiego schronu przeciwlotniczego – skonstruowanego również na planie koła. Pojawiają się pytania o formy partycypacji w sztuce i nasze osobiste współuczestnictwo w aktualnym systemie kapitalistycznym. A przez nawiązanie do postaci Buckminstera Fullera – o wspólny, globalny ruch w uniwersum na innym obiekcie na planie koła, Statku Kosmicznym Ziemia.

W wydarzeniu udział wezmą m.in.: Michail Adamis, Carson Chan, Agata Karpiel, Justyna Kowalska, Dorota Monkiewicz, Romuald Nowak, Kari Rittenbach, Borys Roman, Piotr Zakeusz, Honza Zamojski, Carsten Zorn.
Całodzienne działanie, odbywające się we wrocławskiej Panoramie Racławickiej i Muzeum Współczesnym Wrocław, zostało podzielone na dwa etapy. Uprzejmie informujemy, że liczba uczestników pierwszej części, rozgrywającej się w przestrzeniach Panoramy, jest ograniczona do 45 osób z przyczyn technicznych. Wszystkich zainteresowanych prosimy o rejestrację pod adresem a.grabarczyk@muzeumwspolczesne.pl lub telefonicznie: +48 696 893 345. Etap drugi, na który zapraszamy do siedziby Muzeum Współczesnego Wrocław, to wydarzenie otwarte.

 Nowe Szczyty — Kartografia Przyszłej Struktury Wszechogarniającej #1 Czwartek, 13 lutego 2012, godz. 11-20

Start części pierwszej: 13.2.12 (poniedziałek), godz. 11-14 w Panoramie Racławickiej (wstęp bezpłatny, rezerwacje: 696 893 345 lub a.grabarczyk@muzeumwspolczesne.pl)

Start części drugiej: 13.2.12 (poniedziałek), godz. 15-20 w Muzeum Współczesnym Wrocław (wstęp bezpłatny)

 Nowe Szczyty — Kartografia Przyszłej Struktury Wszechogarniającej #1 Czwartek, 13 lutego 2012, godz. 11-20

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.