„Od razu przeniosłam się do pięknej Barcelony i zatopiłam w zawodowo-rodzinnych perypetiach młodych lekarzy, tak sugestywnie przedstawionych przez autorkę. Powikłane losy Magdy i Juana pokazują, że zawsze warto walczyć o siebie i własne marzenia.”

                                                             Katarzyna Bujakiewicz, gwiazda serialu „Lekarze”

Magdzie sporo się ostatnio w życiu zawaliło. Nie zdała ważnych egzaminów, rozstała z chłopakiem, nie dała rady oprzeć się nadopiekuńczości matki. Za radą przyjaciela postanawia wyjechać do Barcelony, by tam odbyć praktyki w szpitalu i jeszcze raz spróbować zdać egzaminy. Zatrzymuje się u zdziwaczałej ciotki i próbuje poskładać życie na nowo. Nic jednak nie przychodzi łatwo. W szpitalu Magda dostaje przydział na nielubiany oddział, jej mentorka zdaje się być wiedźmą, a ciotka nie daje spać, bo nocami czytuje na głos biografie sławnych ludzi. Gdy dziewczyna jest na skraju wyczerpania i mdleje przy pacjencie, nieoczekiwanie odkrywa, że ma wokół siebie kilka życzliwych osób.

recepta na milosc 2Magia białego fartucha

Historie o lekarzach cieszą się dużym zainteresowaniem. Lubimy seriale takie jak „Chirurdzy”, „Na dobre i na złe”, czy „Lekarze”. Opowiadają o trudnej i emocjonującej pracy i pozwalają zajrzeć za kulisy szpitalnego życia. Tym samym pomagają nam oswoić lęki pacjenta i uwierzyć, że kiedy to my będziemy potrzebować pomocy medycznej, po drugiej stronie spotkamy nie jakiegoś człowieka w białym fartuchu, a odpowiednik Meredith Grey, doktor Zosi lub naszego McDream’iego. I tak jak seriali medycznych mamy pod dostatkiem, tak dobrych powieści o życiu i pracy medyków jest stosunkowo niewiele. „Doktorzy” Ericha Segala, „Rok interny” Robina Cooka, „Lekarze” Noaha Gordona… Coś jeszcze? Teraz do tej listy można dopisać „Receptę na miłość” Pauli Roc.

Losy stażystów z barcelońskiego szpitala przeplatają się ze sobą. Magda toczy codzienne boje ze sobą i nieporadnie próbuje trzymać z dala od niewłaściwych mężczyzn. Juan stara się przekonać do medycyny, choć w głębi ducha jej nie znosi, spełniając tylko oczekiwania ojca. Roi pozuje na niezniszczalnego, ale i on ma głęboko skrywane słabości, które pewnego dnia wyjdą na jaw. Kto z nich zrobi karierę, a kto odpadnie z gry? Komu uda się znaleźć w szpitalu nie tylko bratnią duszę, ale i prawdziwą miłość?

lekarzeZe znieczuleniem

W „Recepcie na miłość” zabrakło nieco medycznych szczegółów. Trochę więcej terminologii medycznej, opisów zabiegów i technik mogłoby nadać powieści więcej kolorytu. Autorka nie zdecydowała się jednak na pokazanie kulisów medycyny w wersji hard, uznając zapewne, że mogłaby być dla czytelników zbyt drastyczna. Zamiast tego poświęciła dużo miejsca perypetiom sercowym i rozterkom głównych bohaterów. W medycynie przecież najważniejsi są ludzie.

Recepta na miłość, Paula Roc, Wydawnictwo Sine Qua Non

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.