Te polskie fotografki swoimi zdjęciami zdjęciami zwracają uwagę na tematy ważne społecznie i zdobywają nagrody na całym świecie. Na pewno warto śledzić je na Instagramie.

Tekst: Patrycja Skwierczyńska

Fotografia otacza nas każdego dnia i z każdej strony. W mediach społecznościowych widzimy tysiące obrazów dziennie, zachwycamy się i zaraz o nich zapominamy. W Polsce jest wielu fotografów, których prace oglądamy z podziwem. Dziś chcemy przyjrzeć się kobietom i polecamy wam profile na Instagramie prowadzone przez świetne polskie fotografki.

Zuza Krajewska

https://www.instagram.com/p/B1t1_X_Cif-/

Fotografka, która zachwyca nieoczywistymi portretami. Jej prace obserwować możemy w muzeach i na okładach czasopism modowych. W 2006 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jej plakat zapraszał na wystawę Adama Mazura „Nowi dokumentaliści”. Tam Krajewska pokazała cykl „Urazy”. Ma na swoim koncie książki fotograficzne oraz liczne wystawy. Większość jej projektów dotyka spraw osobistych, intymnych, dotyczących ludzkiej cielesności i stereotypów. Zbiór zdjęć, na których prezentowani są chłopcy z poprawczaka, zwieńczony został albumem „Imago”. Jest jedną z najbardziej znanych fotografek mody – jeżeli raz widzieliście jej zdjęcia, zawsze rozpoznacie ten oryginalny styl.

Kasia Bielska

https://www.instagram.com/p/BzvG13Qi3f9/

Absolwentka Wydziału Operatorskiego w Szkole Filmowej w Łodzi. Urodzona w Warszawie, aktualnie mieszka i tworzy w Nowym Jorku. W 2012 roku, jako jedyna Polka, zdobyła główną nagrodę Sony World Photography Awards w kategorii „Contemporary Issue”. Jest absolwentką Akademii Fotografii. Intymność, minimalizm i niedosłowności artystka przenosi ze zdjęć modowych w obszar sztuki. Fotografka współpracowała z markami takimi jak: Lana Ngyuen czy Kopi, a jej sesje publikuje na przykład Playboy.

Karolina Jonderko

Urodziła się w 1985 roku. Otrzymała tytuł magistra fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Członek agencji NAPO IMAGES. Fotografka koncentruje się na długoterminowych projektach, które wskazują na delikatne, ale bardzo ważne i bliskie nam tematy. Często fotografuje uczucia, które sama przeżyła. Jej projekty zostały nagradzane w kraju i za granicą. Zdobyła nagrodę Magnum & Ideas Tap i odbyła staż w biurze Magnum Photos w Nowym Jorku. W 2019 roku wydała album ”Autoportret z matką”, który poruszka problem pogodzenia się ze śmiercią bliskiej osoby. Zdjęcia pokazują samą autorkę w ubraniach jej matki. Jonderko obecnie tworzy projekt „If I lay here”, który, jak mówi „będzie trwał do końca życia”. Widzimy autorkę leżącą w różnych miejscach na świecie. W 2019 roku wzięła udział w rajdzie Mongol Rally, ale o tym więcej na profilu: @widzimisietrip.

Ada Zielińska

https://www.instagram.com/p/B3DPp7OInPU/

Autorka zdjęcia z obchodów stulecia niepodległości, które stało się symbolem. Fotografia spokojnej dziewczyny w hotelowym pokoju gdzie za oknem widzimy tłum i dym z rac została starannie zaplanowana. Nie tylko za jej przyczyną Zielińska zaistniała w mediach społecznościowych. Także podczas Czarnego Marszu w 2016 roku uwieczniła zdjęcie znane nam wszystkich – czarnych parasolek. Fotografka studiuje w opawskiej Szkole Fotografii. Publikuje na Instagramie i facebooku. Zachwyca się ogniem, płomieniami, pożarami. Właśnie to znajdziecie na jej profilu.

Marta Zgierska

Pochodzi z Lublina. Posiada tytuł magistra sztuki PWSFTviT w Łodzi oraz magistra filologii polskiej i dziennikarstwa na UMCS w Lublinie. Artystka interesuje się traumą i procesem wycofania w fotografii. Często sama jest głównym tematem swoich fotografii. Laureatka wielu prestiżowych nagród za granicą. W 2016 roku zdobyła jedną z najbardziej cenionych nagród fotograficznych – Prix HSBC pour la Photographie. Najbardziej znanym projektem jest „Post” opowiadający o traumie związanej z wypadkiem samochodowym fotografki.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.