Już jutro w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego we Wrocławiu rusza wystawa „Dali, Warhol – Geniusz wszechstronny”, na której zostaną pokazane starannie wyselekcjonowane, oryginalne prace obydwu artystów, pochodzące z prywatnych kolekcji oraz z fundacji gromadzących dorobek artystów. Część́ eksponatów zostanie pokazana szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Wystawa ukazuje artystów, którzy stylem, wizjonerstwem i kunsztem wykroczyli poza epokę, w której przyszło im żyć. Dwie wybitne indywidualności XX wieku poznajemy, jako jednostki, intensywnie działające w wielu dziedzinach sztuki, poczynając od malarstwa, rzeźbiarstwa i filmu, a kończąc na projektowaniu przedmiotów oraz logotypów. Salvador Dali oraz Andy Warhol starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie, do perfekcji opanowali umiejętność autopromocji, osiągając to, czego obydwaj pożądali najbardziej – artystyczną sławę i bogactwo. Prowokowali, inspirowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice między życiem a sztuką. Ekscentryczni i kontrowersyjni, wzbudzali skrajne emocje: od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Pozornie twórców dzieliło wiele: pochodzenie, język, mentalność, warsztat, a nawet podejście do sztuki. Dwa tak odmiennie i silnie oddziaływujące osobowości spotkały się w Nowym Jorku. Wystawa zada pytanie o podobieństwa i różnice w ich twórczości, konfrontując odwiedzającego z własnymi wyobrażeniami o pieniądzach i sławie.

Ekspozycja, w oderwaniu od chronologii, zaprezentuje ich najważniejsze dokonania zarówno w dziedzinie sztuk plastycznych, filmowych, jak i stylu życia, który również był swoistym dziełem sztuki. Wśród prezentowanych prac będą prawdziwe rarytasy z twórczości obu artystów.

Dorobek Dalego reprezentują m.in.: cztery oryginalne rzeźby w tym słynna „Gala Gradiva”, obraz „Kuszenie św. Antoniego”, serie grafik  z pięknym projektem „Tarot”, fragmenty filmów według jego scenariusza w tym „Bubble by Dali”. Odtworzony zostanie również pokój Dalego ze słynną kanapą w kształcie ust oraz świątynia zapachów według pomysłu Dalego, gdzie zwiedzający będą mogli dosłownie skropić się zapachem perfum z serii Salvador Dali. Wśród prac Andy’ego Warhola wyjątkowym obiektami wystawy będzie, pozyskana od prywatnego kolekcjonera, unikatowa kolekcja, przedstawiająca efekt współpracy Andy’ego Warhola z wytwórniami muzycznymi – oryginalne okładki płyt takich zespołów, jak m.in. Rolling Stones Velvet Underground, czy Blondie. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana zostanie jedyna praca tego artysty, na której odbił on odcisk własnego palca – „Speed Skater” z 1983 który Warhol stworzył na wniosek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z okazji zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie. Na wystawie znajdzie się̨ również̇ replika wnętrz owianego sławą Silver Factory – legendarnego nowojorskiego atelier Warhola. Pokazowi prac obu artystów towarzyszyć będą również słynne instalacje i projekty komercyjne, wraz ze zdjęciami, dokumentującymi ich życie oraz proces twórczy.

Wystawa będzie szczególnym projektem, bowiem zajmie niemal całą powierzchnię nowopowstałego Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, ulokowanego w centrum Wrocławiu, będącego jedynym obecnie muzeum teatralnym w Polsce. Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy, bowiem życie Dalego i Warhola było niczym teatr tworzony wyobraźnią jednego twórcy. Sami projektowali swoje otoczenie, a nawet stroje, często korzystając przy tym z form scenograficznych czy technik teatralnych. Nieustanne odgrywanie zaplanowanej roli oraz liczne skandale, które wywoływali sprawiły, że na ich widowni nigdy nie zabrakło publiczności.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza

Kuratorka: Aneta Fudali

Współorganizator: Muzeum Miejskie Wrocławia

Producent: Digital Open Group

Ambasador wystawy: Piotr Metz

Koncepcja wizualna: Paczka Kreatywna

Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

Pałac Królewski – skrzydło południowe

pl. Wolności 7a

50 – 071 Wrocław

muzeum@mmw.pl

tel. 71 347 16 90

Wystawa czynna:

od wtorku do piątku w godz. 10.00 – 17.00,

od soboty do niedzieli w godz. 10.00 do 18.00

Wystawa trwa od:

23 marca 2018 – 30 września 2018

Bilety do nabycia na  www.ekobilet.pl  www.groupon.pl  oraz w kasie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego

biuro@daliwarhol.pl

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.