Teatr Powszechnym ma niespodziankę dla wszystkich fanów poezji Wisławy Szymborskiej oraz tych, którzy jeszcze nie widzieli spektaklu …„jesteś piękne – mówię życiu”… wg Wisławy Szymborskiej.


Od tej chwili w Kasie Teatru są dostępne bilety na spektakl z udziałem trzech znakomitych aktorek: Joanny Żółkowskiej, Pauliny Holtz i Anny Moskal.
Przedstawienie jest wyjątkową opowieścią o życiu, które wydaje się być wspaniałym, niejednoznacznym zjawiskiem, a każdy jego przejaw godny jest uwagi.

22 i 23 września, g. 19.30 – bilety na spektakl w cenie promocyjnej 25 zł.

UWAGA: Liczba promocyjnych biletów na każdy ze spektakli jest ograniczona.

 

Jesteś piękne – mówię życiu –
bujniej już nie można było,
bardziej żabio i słowiczo,
bardziej mrówczo i nasiennie.

 

Poezja Wisławy Szymborskiej po raz pierwszy na scenie teatralnej!Fraza z wiersza Wisławy Szymborskiej posłużyła za tytuł spektaklu w całości opartego na poezji noblistki.

Trzy kobiety, Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Anna Moskal, to trzy głosy snujące opowieść o życiu przy dźwiękach muzyki. Opowieść piękną, mądrą, ale i niezwykłą, gdyż skomponowaną z wierszy Wisławy Szymborskiej.

Utwory, zaczerpnięte z różnych okresów twórczości poetki, układają się w spektakl będący spójną, dramaturgiczną całością. Prowadzą widza przez meandry życia, które wydaje się być zjawiskiem cudownie niejednoznacznym, a każdy jego przejaw godny jest uwagi – od rzeczy o randze historycznej, poprzez miłość, sprawy codzienne, aż po śmierć żuka na leśnej drodze.

Spektakl powstał z inspiracji Joanny Żółkowskiej. Wiersze wybrał, skomponował w harmonijną całość i opatrzył muzyką autorstwa Stafano Bollaniego reżyser, Waldemar Śmigasiewicz.

 

Wiedziałem, że trzeba dobrać wiersze  dla trzech kobiet. Ale chciałem też opowieść spiąć w klamrę: od narodzin przez miłość do śmierci. Skąd pomysł? – Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedź może dotyczyć inspiratora, potrzeby poezji, szukania w życiu metaforyczności, ucieczki od współczesności. Tak naprawdę dopiero teraz, po premierze  dowiedziałem się, o czym jest ta sztuka. Mnie się podoba, że to do niczego i nikomu nie jest potrzebne. Taka jest wielka rola sztuki polegająca na bezinteresowności…

Waldemar Śmigasiewicz

RECENZJA

Trzy aktorki, trzy głosy. Jedna osoba, jedna myśl. Czyli poezja noblistki w wykonaniu Joanny Żółkowskiej, Pauliny Holtz i Anny Moskal. Pomysł wydawał się kuriozalny: przedstawić na scenie utwory Szymborskiej tak, aby nie był to zwykły wieczorek poetycki. Ułożyć je w całość, spiąć klamrą, nadać recytacji dramaturgii. I poprowadzić opowieść przez całe życie…. Wiersze płyną wraz z łagodną muzyką. Kto – jak bohater utworu Szymborskiej („Nieczytane”) – dziwi się, że do dzieła Prousta nie dodano pilota, niech lepiej zostanie w domu. Bo ta sztuka to właśnie zaprzeczenie „Nieczytania”…

To nie wieczór poetycki, ale chyba też nie dramat. Najprościej powiedzieć, że aktorki brawurowo „zagrały” wiersze. Pewne, że po obejrzeniu takiej sztuki życie staje się piękniejsze. Wierzę, że są tacy, którym słuchać dotąd się nie chciało, a wczoraj słuchali jak wryci. Tacy, którzy – choć wcześniej poezji nie czytali – teraz sięgną po nią. I tacy, którzy Szymborską znali tylko z telewizji, a dziś pobiegną do księgarni po jej tomik.

Mirosław Wlekły, Gazeta „ABC”


Adaptacja, reżyseria Waldemar Śmigasiewicz, Scenografia i kostiumy Maciej Preyer, Muzyka Stefano Bollani

Występują Joanna Żółkowska, Paulina Holtz, Anna Moskal

Gramy: 22, 23 września i 23, 24 października, Scena Mała, godz. 19.30
Bilety można rezerwować w kasie Teatru tel. 22 818 25 16 lub w Biurze Obsługi Widzów
tel. 22 818 48 19.

12 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.