O tym, jak długa jest historia przypraw, może świadczyć fakt, że pierwsza wzmianka o nich, znajdująca się do niedawna w bibliotece babilońskiej, została sporządzona pismem klinowym.

Za czasów faraonów egipskich wartość handlowa niektórych ziół była wyższa niż złota. Część przypraw zyskała uznanie na światowych stołach dzięki wyprawom wojennym. Swego czasu rzymscy legioniści wraz z innymi cennymi łupami przywieźli do stolicy cesarstwa dziwne, ciemne ziarna, które po rozgryzieniu paliły w język. Okazało się, że to nie trucizna, a pieprz.przyprawy

Smak historii

Węgierska papryka z rejonu Szeged nigdy nie trafiłaby do światowych kuchni, gdyby nie dziewiętnastowieczne prawo tureckie zakazujące chłopom używania pieprzu. Dla prawdziwego Węgra potrawa jest niejadalna, dopóki nie pali w język, więc zakazaną przyprawę zastąpiono ostrą papryką. Wkrótce trafiła nawet na królewskie dwory, a współcześnie gulasz bez niej jest jak marchewka bez groszku.

Gdybyśmy mieli ochotę składać komuś hołdy dziękczynne za bogaty smak współczesnych dań, nie powinniśmy pominąć Vasco da Gammy, który przywiózł do Europy cynamon i imbir, Corteza, który zabrał na statek laski wanilii oraz Magellana, który zasmakował w goździkach. Polacy mogliby szczególnie cenić Kolumba, bowiem nie tylko odkrył Amerykę, ale też przywiózł z niej ziele angielskie, bez którego dziś trudno sobie wyobrazić zupę.przyprawy 3

Dla zdrowia

Przyprawy nie tylko wzbogacają smak potraw. Ich skład to istny kącik zainteresowań młodego chemika – alkaloidy, azuleny, fenole, flawonoidy, garbniki, kumaryny, kwasy organiczne, olejki eteryczne, sole mineralne, witaminy, pektyny….

Część z tych związków chemicznych ma znaczący wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. I tak na przykład pieprz sprzyja procesom trawienia, czosnek obniża ciśnienie i ma właściwości bakteriobójcze, bazylia pobudza apetyt, cebula pobudza wydzielanie śluzu słodkiego drogach oddechowych, dzięki czemu pomaga je oczyszczać, a estragon – ma działanie antyseptyczne. A lubczyk? Czy naprawdę może sprawić, że ktoś zapała do ciebie nagłym uczuciem, jeśli dodasz lubczyku do zupy? Sprawdź!

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.