Diamenty, chociaż niezniszczalne, wymagają regularnej konserwacji, szczególnie kiedy oprawione są w misterne, delikatne okucia ze złota. Podpowiadamy, jak dbać o swoją diamentową biżuterię, by zawsze cieszyła ona oczy nasze i następnych pokoleń, którym ją przekażemy.

 

Nigdy kamień o kamień

Diament to najtwardszy minerał na świecie. Nic i nikt nie zrobi im krzywdy, chyba że… wyrządzą ją sobie same. Diament potarty o diament może powodować wzajemne zarysowanie, dlatego ważne jest, by wyroby biżuterii diamentowej trzymać w oddzielnych pudełkach.

Stan koronki

Wydaje się oczywiste, że ciężkich, domowych prac nie wykonuje się mając na sobie diamentową biżuterię. Nie chodzi tutaj tylko o kontekst diamentu jako kamienia przeznaczonego na wyjątkowe okazje, ale także o rzecz bardziej prozaiczną – w trakcie intensywnej pracy poluzować może się koronka przytrzymująca diament, a kamień wylecieć i bezpowrotnie się zgubić.

Naszym klientom zalecamy profilaktyczne badanie często noszonej biżuterii, raz na około pół roku. Jubiler jest w stanie sprawdzić osadzenie kamienia, a w razie potrzeby je poprawić  – mówi Jiří Švestka, Dyrektor Handlowy z firmy Diamonds International Corporation, jednego z najbardziej znanych producentów biżuterii z diamentami w Europie.

Płyn do mycia naczyń…

Najprostszym sposobem czyszczenia biżuterii z diamentem jest użycie w tym celu płynu do mycia naczyń. Biżuterię namaczamy w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu, następnie delikatnie ją czyścimy miękką szczoteczką do zębów. Dalej każdą sztukę opłukujemy pod ciepłą, bieżącą wodą (dla bezpieczeństwa, niech zlew będzie zakorkowany) i uważnie suszymy w delikatnej tkaninie. Uwaga – przed wylaniem wody z pojemnika, w którym namaczana była biżuteria, należy raz jeszcze upewnić się, czy nic w nim nie pozostało, by cennej zawartości nie wylać do kanalizacji.

…amoniak

Efekt połysku i świeżości diamentu zwiększyć można, używając do czyszczenia amoniaku. Biżuterię należy umieścić na pół godziny w roztworze jeden do stu 25% amoniaku i wody z płynem do mycia naczyń. Po upływie tego czasu, biżuterię wyjmujemy i czyścimy delikatnym pędzelkiem, następnie znowu zanurzamy na chwilę w roztworze, wyjmujemy, opłukujemy pod letnią wodą i suszymy w papierowym ręczniku.

…i spirytus

Prostą, bezpieczną i skuteczną metodą czyszczenia biżuterii jest ta z użyciem alkoholu. Nie należy tu jednak stosować alkoholi barwionych, z dodatkami – najlepszy jest czysty, apteczny spirytus. Biżuterię wkładamy do szklanki z tą substancją, a po godzinie wyjmujemy, czyścimy szczoteczką i suszymy w delikatnej tkaninie.

Stosując te proste zasady, swojej diamentowej biżuterii nadać możemy nieprzemijający blask i trwałość na kolejne setki lat.

 źródło: Diamonds International Corporation

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.