Tkaniny we wnętrzu

Przemija moda na laboratoryjne wnętrza. Do łask wracają zasłony, dekoracyjne poduchy i tapicerowane meble. Jakie materiały są modne i czym się kierować przy ich wyborze?

2Rozmawiając o tkaninach we wnętrzu, trzeba zdać sobie sprawę, że są one wszechobecne. Te najbardziej rzucające się w oczy to dekoracje okienne, czyli zasłony, firany i rolety. Nie należy jednak zapominać o meblach tapicerowanych, narzutach na łóżko, ozdobnych poduchach, obrusach czy pościeli. Coraz bardziej popularne jest również stosowanie tkanin, jako dekoracji ściennej, efektownej alternatywy dla tapet i farb.

Obecność tkanin nie ogranicza się tylko do salonu, sypialni i pokoju dziecięcego. Coraz częściej goszczą one również w kuchni czy salonie kąpielowym (siedziska, tapicerowane szezlongi itp.). Warto zwrócić uwagę, że tkaniny są efektownym narzędziem, przy pomocy którego możemy dokonać szybkiego i stosunkowo taniego „liftingu” pomieszczenia. Oryginalne poduchy, pokrowce na meble czy narzuta w modnej kolorystyce mogą nadać wnętrzu nowego oblicza bez potrzeby jego całościowej zmiany. „Tak szerokie wykorzystanie tkanin sprawia, że systematycznie rośnie ich wybór, a na polskim rynku dostępna jest oferta praktycznie wszystkich wiodących światowych marek. W zależności od charakteru wystroju, klient wybierać może pomiędzy jedwabnymi taftami, delikatnymi aksamitami, klasycznymi żakardami czy naturalnym lnem. Co istotne, rośnie odsetek klientów, którzy nie kupują gotowego produktu tekstylnego (poduszek, narzuty czy zasłon), tylko zlecają jego uszycie z wybranej tkaniny według własnych preferencji i pomysłu  – opowiada Katarzyna Koszałka z pracowni projektowej mDom.

3Zacznijmy od okien

Zasłony i  rolety to obowiązkowy element aranżacji wnętrz utrzymanych w klasycznej stylistyce. Trudno wyobrazić sobie dom w stylu angielskim czy prowansalskim, którego okna pozbawione są tkanin dekoracyjnych. „Dekoracje okienne pozwalają na regulację ilości światła w pomieszczeniu, wpływają na akustykę, ale przede wszystkim budują elegancki i przytulny klimat. W wysublimowanych wnętrzach, urządzonych antykami, lepiej sprawdzą się zasłony w asyście firan. Swojskie, rustykalne hacjendy to doskonałe miejsce dla rolet rzymskich. W zależności od przyjętej stylistyki wnętrza wybierzemy nie tylko wzornictwo tkanin okiennych, ale i samą tkaninę. Klasyczne wnętrza podkreśli aksamit i welur, a tak lubiane przez Polaków klimaty skandynawskie od lat zakochane są w bawełnie i lnie. Ostatnie lata to triumfalny powrót na salony tkanin koronkowych. Jeżeli chodzi o kolorystykę to niezmiennie mocną pozycję posiadają uniwersalne biele, czernie i szarości. Należy pamiętać, że dekoracje okienne, aby zwracać na siebie uwagę nie muszą być krzykliwe, pstrokate i zdobne. Zamiast różnokolorowych, intensywnych wzorów kwiatowych, warto pomyśleć o delikatnych, szlachetnych tkaninach, które dodatkowo ozdobią dekoracyjne chwosty i taśmy”  – radzi ekspert.

1Odrodzenie sztuki tapicerskiej

Dzięki dostępności tkanin dekoracyjnych obserwujemy w Polsce odrodzenie cenionego przed wojną zawodu tapicera. Powoli też przemija moda na bardzo wzorzyste barokowe materiały, które szybko mogą się znudzić domownikom. Ich miejsce zastąpiły dobre gatunkowo, gładkie tkaniny lub materiały udekorowane subtelnymi motywami geometrycznymi i florystycznymi.

Należy jednak pamiętać, że tkaniny obiciowe mebli powinny być dostosowane do znajdujących się już we wnętrzu dekoracji, dywanów, podłogi i koloru ścian, tak aby finalny efekt był spójny stylistycznie” – przypomina Katarzyna Koszałka.

Poza walorami dekoracyjnymi niezwykle ważna jest jakość wybieranych tkanin obiciowych, które muszą sprostać codziennemu bezpośredniemu użytkowaniu przez domowników. Warto wówczas podpytać tapicera o wyniki testów danej tkaniny na ścieralność, utratę barwy, supełkowanie oraz odporność na zaciąganie. Jeżeli jesteśmy zdecydowani na tkaninę obiciową tkaną, należy również zwrócić uwagę na jej splot – im jest on gęstszy, tym materiał jest bardziej wytrzymały.

1 komentarz

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.