Z pewnością większości z nas wakacje kojarzą się nie tylko z podróżami, ale także z zachwycającymi widokami i przepięknymi krajobrazami. Bez względu bowiem na to, czy wypoczywamy w Polsce, czy gdzieś w odległych zakątkach świata, wszędzie możemy znaleźć swój mały raj na Ziemi. Górskie zbocza, zielone łąki, egzotyczna rafa koralowa – niezależnie od tego, jaki pejzaż zajmuje specjalne miejsce w naszym sercu, od teraz będzie cieszył nasze oczy każdego dnia. Wystarczy, że zawiesimy na ścianie malowniczy plakat z krajobrazem!

Odpowiednie udekorowanie mieszkania zmieni więcej, niż moglibyśmy sądzić. Nie chodzi o gruntowny remont, ale o wprowadzenie akcentów, które nadadzą przestrzeni całkiem nowego charakteru. Przy minimalnym wysiłku możemy zyskać naprawdę spektakularny efekt. W czym tkwi sekret takiej metamorfozy? Na to pytanie odpowie nam ekspert z Redro.pl:

Odpowiedzią są plakaty z krajobrazami. Dlaczego akurat takie, a nie inne? Z kilku powodów. Po pierwsze, taka ozdoba z pewnością odznacza się ponadczasowym charakterem, więc będzie się znakomicie prezentować pomimo zmieniających się trendów. Po drugie, pejzaże możemy wprowadzić i do nowoczesnej, i do tradycyjnej, i do minimalistycznej aranżacji – wystarczy, że wybierzemy odpowiedni widok, który stworzy harmonijną całość z naszym mieszkaniem. Po trzecie, konkretny krajobraz może przywoływać miłe wspomnienia lub przypominać nam nasze ulubione miejsce wakacyjnych wyjazdów. Już te zalety wystarczą, by zdecydować się na taką ozdobę wnętrza. A jeśli dodam do tego, że przykuwający oko widok zmieni zwykły wystrój w stylową przestrzeń, to wówczas takiej dekoracji nie będzie się można oprzeć!   

Salon, w którym czas płynie wolniej

Jaki wystrój salonu nigdy nie wyjdzie z mody? Taki, w którym dobrze się czujemy. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by pokój dzienny, w którym spędzamy popołudnia i wieczory, sprzyjał relaksowi, pozwalał nam się zregenerować i odetchnąć. Istotną rolę w tym przedsięwzięciu odegra plakat z zachwycającym widokiem. Znajdźmy pejzaż, który pozytywnie na nas oddziałuje i zawieśmy go w najbardziej widocznym miejscu – nad kanapą, nad stołem jadalnym lub nad szafką z książkami. Zapytaliśmy eksperta od aranżacji wnętrz, czy jakieś wzory plakatów cieszą się specjalną popularnością. Oto, co nam powiedział:

Do takich przedstawień należą leśne pejzaże. Z pewnością tym, co wpływa na ten fakt, jest to, że takie widoki wprowadzają do mieszkania sporą dawkę zieleni, a jak wiadomo, kolor ten w istotny sposób wpływa na nasz organizm, ułatwiając relaks i wyciszenie. Wyobraźmy więc sobie leśny zakątek spowity nastrojową mgłą lub romantycznymi w wyrazie promieniami zachodzącego słońca. W takim wystroju o wiele łatwiej będzie nam zapomnieć o wszystkich troskach i obowiązkach codziennego dnia. W przypadku skandynawskich bądź industrialnych wnętrz na takim plakacie mogą się pojawić także wierzchołki gór rozciągające się majestatycznie nad pagórkami porośniętymi drzewami.

Sypialnia w sielankowym wydaniu 

Jeśli marzymy o sypialni, która od razu po przekroczeniu progu wprowadza nas w pozytywny nastrój, to do jej stworzenia potrzebny nam jest sielankowy plakat. Krajobraz polski to propozycja wybrana przez eksperta, która ma pokazać, że nie tylko egzotyczne zakątki warte są naszej uwagi. Dowodem na to są skąpane w słońcu łąki porośnięte polnymi kwiatami, pola złotej pszenicy czy zielone pagórki Bieszczad. Szukając najlepszego dla siebie rozwiązania, możemy zainspirować się na przykład naszymi rodzinnymi stronami. Jeśli wychowaliśmy się na wybrzeżu, sięgnijmy po widok spokojnego Bałtyku, jeśli na Mazurach, malownicze jeziora z pewnością przywołają miłe wspomnienia, a jeśli na wsi, może nam się spodobać łąka z pasącymi się owcami lub krowami. Wielkoformatowy plakat zawieszony nad wezgłowiem łóżka to znakomita propozycja, bo sprawi, że taki pejzaż stanie się dominantą w pomieszczeniu.

Kuchnia pełna kulinarnych inspiracji

Nie zapominajmy także o kuchni. Jaki tutaj sprawdzi się plakat? Krajobraz śródziemnomorski to świetna opcja dla wszystkich, którzy są miłośnikami potraw pochodzących z tamtych regionów. Jeśli kochamy włoskie albo greckie przysmaki, to taki pejzaż stanie się dla nas znakomitą motywacją, by w naszym codziennym menu częściej pojawiały się oryginalne dania. Inspiracji możemy jednak szukać o wiele dalej. Japoński, chiński, meksykański, a może afrykański widok? Możliwości mamy naprawdę mnóstwo. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednim metrażem, nie ograniczajmy się do jednego tylko plakatu. Zawieśmy przedstawienie konkretnego zakątka świata, a obok wizerunek potrawy, deseru lub kolorowych przypraw, które są typowe właśnie dla tego regionu. W ten sposób stworzymy idealną przestrzeń do kulinarnych przygód.

Łazienka z podwodnym widokiem

Oprawione i umieszczone pod szkłem plakaty mogą także zagościć w aranżacji naszej łazienki. Wówczas panująca w pomieszczeniu wilgoć im nie zaszkodzi. W przypadku tego miejsca wybór pejzażu wydaje się dość oczywisty:

Możemy zawiesić na ścianie morski pejzaż – wspomniany już wcześniej Bałtyk lub egzotyczną złotą plażę z palmami, ale ciekawszy efekt uzyskamy, gdy w łazience pojawi się podwodna kraina. Skąd taki pomysł? W tym roku Instytut Pantone najmodniejszym odcieniem okrzyknął energetyczny Living Coral inspirowany właśnie rafą koralową. Intensywnie niebieska głębia z zachwycająco pięknym, pomarańczowym koralowcem nie tylko ożywi wystrój, ale stanie się także modnym elementem aranżacji. Wibrujący, pogodny w wyrazie kolor możemy wprowadzić do łazienki także w postaci ręczników, prysznicowej zasłonki lub dozownika na mydło. 

Metamorfoza mieszkania przy użyciu plakatu to świetne rozwiązanie dla każdego, kto nie lubi długo czekać na rezultaty. Znajdźmy krajobraz, który pasuje do naszego wystroju i który poprawia nam nastrój, i w zaledwie kilka chwil stwórzmy sobie aranżację naszych marzeń!

Tekst przygotowany we współpracy z Redro.pl.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.