Gdzie znaleźć naturalne barwniki do jajek? W kuchni i spiżarni. Łatwo, ekologicznie i zdrowo zrobicie ładne pisanki przy użyciu roślinnych składników.
Tekst: Joanna Zaguła
W tym roku prawie zapomniałam o istnieniu pisanek. Przy tych wszystkich problemach i stresie skupiłam się głównie na tym, czy mogę pojechać do rodziny na święta i jak zrobić zakupy w czasach epidemii. A przecież pisanki będą świetną ozdobą wielkanocnego stołu. Dla mnie dodatkowo jest ważne, by wykorzystać naturalne barwniki do jajek zamiast sklepowych farbek. Nie chcę w swojej kuchni żadnych syntetycznych składników, a ekologiczne farbowanie to wielka przygoda.
Zasada jest prosta: robimy wywar z naturalnych składników. Oczywiście wybieramy je w zależności od tego, jaki chcemy mieć kolor. Naturalne barwniki nie są tak intensywne, jak te syntetyczne. Ale na szczęście wystarczy w po prostu trzymać jajka dłużej w wywarze, by otrzymać nasycony kolor. Gotujemy więc składniki w wodzie, aż nabierze koloru, dodajemy łyżkę octu na szklankę wywaru i wkładamy do niego jajka na kilka godzin. Oczywiście oprócz zwykłego farbowania można pobawić się w bardziej zaawansowane ozdabianie skorupek. Można namalować na nich wzory ciepłym woskiem, a potem pofarbować, a wzory zostaną niepokryte farbką. Łatwo uzyskać wzorki też, zdrapując kolor przy pomocy np. igły. Efektownie będą wyglądać także pisanki ze wzrokami roślinnymi. Aby je zorobić, potrzebne będą ładne niewielkie listki roślin. Przykładamy je na płasko do skorupek, a następnie zawijamy całe jajka w pończochę. Jej splot pozwoli barwnikowi przeniknąć do skorupki, ale jednocześnie utrzyma listki w miejscu. Po pofarbowaniu zdejmujemy pończochę i listki, by odkryć niepokryte kolorem botaniczne rysunki.
Najważniejsze jednak wciąż przed nami – jakie rośliny wybrać do farbowania. Do najmocniejszych barwników należą buraki, które dadzą kolor różowy, czerwona kapusta, która farbuje na fioletowo, kurkuma, która barwi na żółto i łupiny cebuli, które dają kolor brązowo-czerwony. Możne też próbować z natką pietruszki, jednak nie daje ona dużego nasycenia.