Domowe wydatki to przede wszystkim rachunki. To one pochłaniają ponad połowę domowego budżetu. Aby go zoptymalizować, warto bliżej przyjrzeć się rzeczom, które generują największe koszty.

Jednoosobowe gospodarstwo domowe zużywa rocznie 1900 kWh, co oznacza, że dziennie zużywa ok. 5 kWh. A co jeśli chcielibyśmy oszczędzić i zużywać 4 kWh…

shutterstock_82289215

Czajnik elektryczny

Niby mały, a kosztuje nas w skali roku o wiele więcej niż używanie kuchenki mikrofalowej. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że czajniki elektryczne mogą pochwalić się niemałą mocą, a także z tego powodu, że podgrzewamy w nich wodę wiele razy w ciągu dnia. Jeśli czajnik ma moc 2000 W i potrzebuje ok. 3 minut, aby zagotować wodę, a będziemy gotować wodę 3 razy dziennie, to w ciągu roku rachunki za prąd zwiększą się o ok. 60 zł.

shutterstock_247264399

Lodówka

  • Lodówka (klasa A+) zużywa rocznie 300 KWh (nie całe 3 razy więcej niż czajnik a pracuje non stop). Taka lodówka w ciągu miesiąca zużywa 25 KWh. Dziennie ok. 0,82  kWh. Lodówka to największe urządzenie w domu, które na dodatek jest przez cały czas włączone, a więc pobiera energię przez 24 godziny na dobę. I z tym niewiele można zrobić, ale chłodziarko-zamrażarka może generować o wiele mniejsze koszty, gdy:
    po pierwsze, wybierzemy sprzęt w dobrej klasie energetycznej (A+ , A++ lub A+++)
  • po drugie, będziemy mądrze z niej korzystać (zamykanie drzwi, korzystanie z trybu wakacyjnego itp.).

Ile kosztuje rocznie pobierany  przez lodówkę prąd? Zakładając, że mamy lodówkę w klasie A+ i zużywa ona ok. 300 kWh prądu w ciągu roku, to kwota, którą musimy doliczyć do rachunku wyniesie ok. 165 zł.

Pralka
Jednym z najbardziej zawyżających nasze rachunki za prąd urządzeń jest pralka. Mimo to z prania nie należy rezygnować, ale robić je z głową, w małych temperaturach i włączać urządzenie wtedy, gdy bęben jest pełen. Średnio włączamy pralkę trzy razy w ciągu tygodnia, co w skali roku daje 156 prań. Przeciętna pralka w klasie A zużyje ok. 1 kWh na jedno pranie. W ciągu roku uzbiera się więc ok. 86 zł.

shutterstock_181558634

Nowy operator

Coraz większą popularnością w Polsce cieszą się firmy sprzedające gaz i energię elektryczną po niższych stawkach. Zmieniając sprzedawcę np. na Energetyczne Centrum SA, 3 osobowa rodzina może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Zakładając, że takie gospodarstwo domowe zużywa rocznie   przynajmniej 3 MWh prądu i 2500 m3gazu w zależności od regionu może zaoszczędzić na zmianie na Energetyczne Centrum nawet 500 zł  na całej umowie. Co więcej  dziś  jest to tak proste jak np. zmiana operatora sieci telefonii komórkowej. Taką umowę z nowym sprzedawcą gazu i prądu można zawrzeć od ręki, bez wymiany liczników, kucia ścian i prowadzenia nowych kabli a także bez wychodzenia z domu.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.