Już po kilku dniach stosowania diety orientalnej można zaobserwować jej efekty. Sprawia bowiem, że jesteśmy bardziej wypoczęci, przechodzą niechciane bóle głowy, a waga spada. 

shutterstock_324298265

Głównym sekretem diety orientalnej jest tworzenie posiłków, w których utrzymana jest odpowiednia równowaga między produktami ze wszystkich grup żywieniowych. Jak ją osiągnąć? Przede wszystkim należy łączyć dania białkowe z warzywami oraz owocami. Nie można z kolei zestawiać z białkiem węglowodanów. W diecie orientalnej ważne jest także jedzenie pięciu posiłków dziennie i picie odpowiedniej ilości wody. Zastosowanie się do tych mało wymagających zasad sprawi, że nie trzeba będzie skupiać się na liczeniu kalorii i odmierzaniu składników.

Bobik

Jest to odmiana naszego polskiego bobu, różni się jednak wyglądem. Zawartość białka w nasionach bobiku wynosi aż od 26% do 32%. W krajach Orientu bobik stanowi podstawę diety warzywnej, ponieważ posiada więcej masy białkowej niż mięso. Dzięki dużej zawartości białka, bobik może być doskonałą alternatywą dla produktów pochodzenia zwierzęcego.

shutterstock_216063571

Tahina

To masło sezamowe, które znajdziemy w wielu przepisach kuchni Bliskiego Wschodu. Doskonale smakuje na świeżym pieczywie z dodatkiem miodu. Wykorzystywane jest jednak znacznie szerzej, między innymi do przygotowywania sosów, dipów czy orientalnych zup. Tahina jest również jednym z bogatszych źródeł magnezu i wapnia.

Przyprawa curry

To jedna z najbardziej znanych przypraw na świecie. Ma szerokie zastosowanie w kuchni orientalnej, zarówno dzięki swoim walorom smakowym, jak i właściwościom zdrowotnym, które posiada. Dzięki dużej zawartości kurkumy poprawia przemianę materii. Działa także przeciwgrzybiczo, antybakteryjne oraz przeciwzapalnie.

shutterstock_248363104

Pasta z bakłażana

Warzywna pasta z bakłażana jest dobrym źródłem błonnika oraz wspomaga trawienie tłustych mięs. Zaletą bakłażana jest niskokaloryczność, dlatego polecany jest osobom, którym zależy na obniżeniu cholesterolu. To również jedno z ulubionych warzyw mieszkańców regionu Morza Śródziemnego.

Dieta orientalna oraz jej produkty powinny przypaść do gustu zarówno osobom, którym zależy na zdrowym trybie życia, jak i smakoszom poszukującym nowych, ciekawych smaków.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.