Wystawę „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy” można oglądać w Łodzi już od października, ale potrwa jeszcze do 20 lutego, więc koniecznie wybierzcie się na nią, by zobaczyć prace m.in. Katarzyny Kobro czy Aleksandra Rodczenki.

Tekst: Joanna Zaguła

Zdjęcia: Materiały prasowe Muzeum Sztuki w Łodzi

Barbara Hepworth, Orfeusz (Makieta I), 1956

Dziś w cyklu poniedziałek z kulturą zapraszamy do łódzkiego MS na wystawę „Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy”. Zobaczycie na niej prace wybitnych polskich twórców, takich jak: Maria Jarema, Katarzyna Kobro czy Władysław Strzemiński i Henryk Wiciński oraz artystów ze światowego kanonu (np. Jeana Arp, El Lissitzky’ego, László Moholy-Nagy’ego, Aleksandra Rodczenki).

JulioGonzález, Femme se coiffant, 1934

Główną bohaterką, przewodniczką po wystawie jest Kobro, której prace zestawione są z propozycjami współczesnych rzeźbiarzy. Choć rzeźby nie są tu definiowane klasycznie – jako bryła. Odrzuca się tę zamkniętą formę w duchu poglądów prezentowanych twórców.

Kuratorzy zachęcają do obserwowania prac pod kątem relacji pomiędzy przestrzenią, ruchem i ciałem oraz do prześledzenia eksperymentów twórców z podejściem do czasu i przestrzeni oraz dynamiki ludzkiego ciała.

Katarzyna Kobro, Kompozycja przestrzenna 9, 1933

Jako że definicja rzeźby pozostaje tu otwarta, wystawa będzie nie tylko prowadzić nas pomiędzy eksponatami, ale też zwraca się w kierunku widzów i każe obserwować ich ruch i reakcje. Towarzyszyć jej więc będą performatywne oprowadzania. Wtedy widzowie będą mogli spojrzeć na prezentowane prace inaczej, angażując  ciało i zmysły.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.