Polecamy wam planetaria w Polsce, które pozwolą odbyć kosmiczną wycieczkę bez wychodzenia poza orbitę ziemską.
Tekst: Joanna Zaguła
Kończymy ten tydzień propozycjami kosmicznych wycieczek. Czy oferujemy wam lot na Księżyc albo na Marsa? I tak, i nie. Chcemy, żebyście zostali na Ziemi, ale mamy dla was kilka miejsc, do których warto pojechać, by zobaczyć na własne oczy kosmiczne widoki. I nie chodzi tu o kopalnię w Bełchatowie z jej księżycowym apokaliptycznym krajobrazem, ale o przestrzeni bardziej bezpieczne i przyjazne środowisku, o planetaria w Polsce. Jest ich kilka, a każe z nich trochę inne, więc powiemy o nich kilka słów, by ułatwić wam decyzję o kierunku podróży.
To miasto przychodzi mi na myśl jako pierwsze, gdy myślę o kosmosie, ze względu na Kopernika. Tamtejsze planetarium w Centrum Popularyzacji Kosmosu znajduje się w zabytkowym budynku z czerwonej cegły i na swoje stronie internetowej zapowiada „autorskie pomysły, niepowtarzalne pokazy tworzone według własnych scenariuszy i materiałów wizualnych oraz niezapomniany klimat Torunia”, które gwarantują wspaniałe przeżycia.
Tutaj czeka was niemiła niespodzianka. Planetarium jest zamknięte aż do końca 2020 roku. Prowadzi działalność edukacyjną w szkołach, ale – jeśli będziecie w okolicy – warto zobaczyć jego budynek choćby z zewnątrz. Ta futurystyczna bryła zaprojektowana przez architekta Zbigniew Solawę powstała w latach 50.
Planetarium w Centrum Nauki Kopernik jest bardzo nowoczesne. Można w nim oglądać seanse w pozycji półleżącej. Ale zobaczycie tu nie tylko gwiezdne widoki, bo odbywają się tu także koncerty i pokazy filmowe.
To planetarium jest najnowocześniejsze w kraju i stanowi część kompleksu zmodernizowanej elektrociepłowni, w której utworzono Muzeum Nauki i Techniki.
Tutejszy obiekt ma imponującą błyszczącą kopułę i proponuje pokazy rozrywkowe oraz edukacyjne. A jego siostrzana instytucja to kolejny zabytkowy budynek – obserwatorium astronomiczne w starej wieży ciśnień.