Nakrycie stołu to ważna kwestia szczególnie podczas wystawnych kolacji, imprez rodzinnych czy bankietów. Białe obrusy wypada rozkładać na wyjątkowo podniosłych przyjęciach – w czasie ślubu czy komunii. Kiedy jeszcze można nimi przybierać stół?

Tkanina w tym kolorze na ogół kojarzy się ze szczególną okazją – najczęściej różnego rodzaju uroczystościami. Biel to przecież symbol niewinności i prawości. Jednak współczesny pogląd jest inny i białe nakrycia – szczególnie te gładkie, pozbawione ozdobników – ze względu na swoją uniwersalność – nadają się na każdą okazję, np. na niedzielny obiad, urodzinową kolację czy spotkanie w gronie przyjaciół.

Inaczej jednak będzie, gdy mamy do czynienia ze zdobnym materiałem – koronkowym czy wyszywanym. Bogato haftowane i dekoracyjne obrusy w kolorze białym zarezerwowane są na naprawdę specjalne okazje i stosowane, przede wszystkim na wesela oraz podczas uroczystości religijnych i rodzinnych – chrzcin czy komunii. Warto o tym pamiętać, decydując się na wybór konkretnego nakrycia.

Stół w bieli na co dzień i od święta

To, na co warto zwrócić uwagę, to materiał, z którego wykonane jest nakrycie. Ten trzeba dopasować do okoliczności. Dekoracyjne tkaniny przeznaczone do zabezpieczania blatu stołu powstają m.in. z bawełny, lnu czy włókien sztucznych, np. wiskozy, poliestru. Te ostatnie często mają właściwości plamoodporne, dzięki czemu z białego obrusu nie trzeba rezygnować nawet wtedy, gdy będziemy gościć dzieci i osoby starsze, którym trudniej zadbać o nienaganną czystość podczas jedzenia.

Naturalne, bawełniane nakrycie stołu warto natomiast stosować w sytuacji, gdy ryzyko powstania plam jest ograniczone – z tego materiału trudniej usuwa się zanieczyszczenia. Doskonale sprawdzą się też w sytuacji, gdy zależy nam na eleganckiej aranżacji stołu.

Jak praktycznie i pięknie udekorować stół?

Jedynym mankamentem białego nakrycia stołu jest fakt, że wszelkie zabrudzenia są na nim od razu widoczne. Jest jednak prosty sposób na to, by uniknąć powstawania plam na samej tkaninie, na co warto się zdecydować szczególnie wtedy, gdy jest ona naturalna i obawiamy się trwałego zabrudzenia. Aranżację stołu wystarczy uzupełnić o serwety, bieżniki czy podkładki, które bez względu na kolor świetnie komponują się z białym nakryciem blatu. W zależności od ich wyglądu łatwo nadamy dekoracji bardziej elegancki charakter, np. podczas spotkania biznesowego lub bankietu, albo uczynimy ją mniej formalną, gdy gościmy przyjaciół lub rodzinę. Biały obrus jest więc niezastąpiony, jeśli chodzi o aranżację stołu, a dzięki uniwersalności można wykorzystać go w dowolnym miejscu i czasie, pamiętając o kilku prostych zasadach.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.