Zużycie energii elektrycznej na świecie zwiększa się z roku na rok. Ta tendencja dotyczy także naszego kraju. Rosnące zużycie energii i innych zasobów nie pozostaje bez wpływu na środowisko, o czym przypomina akcja Godzina dla Ziemi. W sobotę 25 marca o godz. 20:30 mieszkańcy kilku tysięcy miast na świecie znów na 60 minut wyłączą urządzenia elektryczne w domach.


Po raz pierwszy w ramach Godziny dla Ziemi światła zgasły w 2007 roku w Sydney. Australijski oddział Światowego Funduszu na rzecz Przyrody (WWF) szukał sposobu na zainteresowanie ludzi konsekwencjami zmian klimatycznych
i degradacją środowiska. Pomysł wyłączenia na godzinę wszystkich urządzeń
w mieszkaniach przyjął się na tyle, że w 2016 roku do akcji włączyły się już miasta
z 178 krajów na siedmiu kontynentach.

Działanie ma charakter symboliczny. Celem Godziny dla Ziemi jest obudzenie społecznej świadomości i wykonanie pierwszego kroku do zmiany złych nawyków.
W dłuższej perspektywie pomóc środowisku mogą tylko konsekwentne działania
i przemyślane zakupy sprzętu RTV/AGD.

Jak ograniczyć zużycie prądu i wody w mieszkaniu?

Wprowadzając w życie kilka prostych sposobów
i rozsądnie wybierając urządzenia elektryczne
do mieszkań, możemy pomóc nie tylko środowisku,
ale też naszym portfelom,
bo oszczędność energii
i wody to także niższe rachunki.

O czym należy pamiętać? Telewizor wyłączony pilotem czy ładowarka odłączona od telefonu lub komputera pozostają w trybie czuwania i wciąż pobierają energię. Dlatego ważne jest, żeby tego typu urządzenia odłączać od sieci, zwłaszcza jeśli nie zamierzamy z nich korzystać w najbliższych godzinach.
Efekty przyniosą też energooszczędne żarówki czy wyłączanie światła w pustych pomieszczeniach. To proste i znane większości osób sposoby – jednak nie zawsze pamiętamy o nich w codziennym życiu.

Korzystaj z energooszczędnych urządzeń

Największe efekty przyniesie jednak wymiana urządzeń na bardziej efektywne. Informacje na ten temat znajdziemy na tzw. etykietach energetycznych,
oceniających parametry energooszczędne produktu w skali od G do A, a nawet A+++.  Urządzenia z najwyższą klasą energetyczną znajdziemy między innymi
w ofercie MediaMarkt. „Kwestia ochrony środowiska jest dla naszej firmy niezwykle istotna” – mówi Anna Chruściel, Kupiec AGD w sieci MediaMarkt. Dotyczy to również naszego asortymentu i dbałości o zapewnienie klientom szerokiego wyboru urządzeń projektowanych z myślą o jak najmniejszym zużywaniu energii i wody.”

W MediaMarkt jest już dostępny najnowszy model pralki Candy GVS4 137TWHC3 z klasą A+++-30%. Dzięki technologii Mix Power System pralka nie musi podgrzewać wody w pierwszej fazie cyklu, aby rozpuścić proszek – z detergentu powstaje bowiem roztwór w specjalnym mieszalniku. To opatentowane rozwiązanie zmniejsza pobór energii, a także znacząco skraca czas prania. Urządzenie daje zatem doskonałe efekty prania oraz oszczędności energii (zużycie na poziomie 175 kW rocznie), wody i naszego czasu.

W pralkach Candy dodatkowe korzyści daje technologia parowa. Odpowiedni program znacząco zmniejszy zagniecenia
na ubraniach, co pozwoli zrezygnować lub ograniczyć prasowanie,
a w konsekwencji oszczędzić energię i czas. Inteligentna technologia sensorowa kontroluje zużycie wody
i prądu w zależności
od potrzeb, a opcja Smart Touch zoptymalizuje każdy program, zbierając dane
na temat naszych prań.

Dzięki funkcji „Statystyki” dostępnej z poziomu aplikacji w smartfonie (aplikacja Simpli – Fi) możemy nawet projektować swoje indywidualne programy prania,
które będą bardziej przyjazne środowisku i portfelowi.

Nie mając dużo miejsca w łazience, a wciąż sporo prania, możemy wybrać także pralkę wąską 45 cm w której jednorazowo można uprać aż 8 kilogramów ubrań. Model GVS44 138TWHC3 wyposażony jest także w wszystkie powyższe technologie i również ma klasę A+++-30%.

Wybierz model dla siebie

„Nowoczesna technologia oferuje naprawdę wiele rozwiązań nie tyko ułatwiających codzienne życie, ale też pomagających zadbać o środowisko, a także o stan naszych portfeli” – przypomina Andrzej Sobolik, Dyrektor Zarządzający siecią MediaMarkt. „Trzeba jednak pamiętać, że każde mieszkanie i potrzeby domowników wymagają indywidualnego podejścia. W sklepach MediaMarkt klienci zawsze mogą liczyć na pomoc fachowego personelu, która przedstawi energooszczędne funkcje każdego produktu i da wskazówki, jak najlepiej z nich korzystać.”

Bardzo ważne jest też,
co zrobimy ze zużytym sprzętem. Wyrzucanie urządzeń elektronicznych na śmietnik nie tylko zanieczyszcza środowisko, ale też naraża na dużą grzywnę. Dlatego
w każdym z 59 sklepów MediaMarkt na terenie całej Polski można zostawić zużyty sprzęt zgodny
z oferowanym asortymentem, nawet jeśli nie zakupiło się nowego.

 

 MediaMarkt również włączy się w akcję Godzina dla Ziemi, wygaszając część oświetlenia i ekspozycji.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.