Czy będzie bolało, jak będę wyglądać po zabiegu, czy ten zabieg jest dla mnie? Przed pierwszą wizytą w gabinecie medycyny estetycznej głowa może zaboleć od nadmiaru pytań. Dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Jakie pytania zada nam lekarz, a o co powinniśmy zapytać my?

 dr Michal Rogowski-Tylman

„Podczas pierwszej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentem. Lekarz powinien zapytać przede wszystkim o stan zdrowia pacjenta, przebyte choroby, alergie, przyjmowane leki, skłonność do powstawania blizn i siniaków. Informacje te są konieczne, aby móc stwierdzić, czy dany rodzaj zabiegu będzie dla pacjenta odpowiedni”wyjaśnia dr Michał Rogowski-Tylman, lekarz medycyny estetycznej z gabinetu Aesthetic. Zadaniem lekarza jest również poinformowanie pacjenta o możliwych do wystąpienia powikłaniach, przeciwwskazaniach do zabiegu oraz wszelkich wytycznych dotyczących techniki i sposobu jego przeprowadzenia. „Wśród podstawowych przeciwwskazań do wszelkich zabiegów należy wymienić: ciążę, laktację, aktywne choroby nowotworowe, a także choroby autoimmunologiczne w okresie zaostrzeń, stany zapalne skóry (np. opryszczkę) oraz skłonność do tworzenia keloidów, czyli bliznowców” – dodaje ekspert. Wywiad z reguły kończy się podpisaniem przez pacjenta specjalnej zgody na wykonanie zabiegu, w której potwierdza on, że został poinformowany m.in. o szczegółowym sposobie postępowania po wykonaniu zabiegu, możliwych do wystąpienia reakcjach skórnych, a także procesie i długości gojenia się skóry. Wiedza ta stanowi dla pacjenta gwarancję bezpieczeństwa i efektu, ale pamiętajmy, że podpisując ją powinniśmy mieć świadomość tego, że gdyby po zabiegu pojawiły się powikłania, o których zostaliśmy poinformowani, nie będziemy mogli potraktować ich jako wynik błędu lekarskiego.

Pierwsza wizyta w gabinecie Fot. 123rf.com-1

Czas dla pacjenta

Udając się do gabinetu medycyny estetycznej, powinniśmy wybierać tylko lekarzy specjalistów o potwierdzonych kwalifikacjach i doświadczeniu, najlepiej – zrzeszonych w organizacjach lekarskich. Jeśli nie jesteśmy pewni kwalifikacji lekarza, nie bójmy się o nie zapytać! Podobną przezorność zachowajmy również, zasięgając informacji o preparatach stosowanych w gabinecie. Najważniejsze jest, aby były one bezpieczne – dokładnie sprawdzone i przetestowane, a na takie badania mogą sobie pozwolić jedynie najwięksi producenci, jak TEOSYAL. Wszystkie bez wyjątku powinny być za to zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Leków. Dodatkową gwarancją bezpieczeństwa będą dla nas oznaczenia i znaki jakości przyznawane przez niezależne instytucje, np. unijne CE, potwierdzające zgodność produktu z unijnymi dyrektywami. Podczas wizyty zapytajmy także o czas utrzymywania się efektu, zalecane odstępy między poszczególnymi zabiegami oraz zasady pielęgnacji domowej. Te ostatnie są równie ważne po zabiegu, jak i przed nim.  „Dla przykładu – w przypadku zabiegów laserowych musimy pamiętać o tym, żeby co najmniej na 10 dni przed zabiegiem nie opalać skóry, nie stosować środków światło uczulających (tetracykliny, dziurawca, nagietka), retinoidów, leków immunosupresyjnych ani kosmetyków z retinolem. Skóra poddana zabiegowi musi być czysta i sucha. Z kolei na 5 dni przed zabiegiem z zastosowaniem kwasu hialuronowego należy unikać przyjmowania leków hamujących agregację płytek krwi, niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz preparatów Ginkgo Biloba. W dniu zabiegu należy natomiast wystrzegać się nagłych zmian temperatur (korzystania z solarium, sauny, kriokomory) oraz intensywnego wysiłku fizycznego” – uprzedza dr Michał Rogowski-Tylman.

 

Kwestia higieny

Dużą uwagę należy również zwrócić na aspekt higieny w gabinecie. Pamiętajmy, że właściwe warunki przeprowadzania zabiegu – np. używanie rękawiczek jednorazowych, narzędzi jednorazowego użytku, odpowiednia dbałość o dezynfekcję czy sterylizację – to znak odpowiedzialności lekarza za bezpieczeństwo pacjenta.

shutterstock_57298372

 

3 komentarze
  1. Ja długo nie mogłam się zdecydować, ale w końcu trafiłam do polskiej kliniki polmedics, w Birmingham i faktycznie zrobiłam drobne korekty wokół oczu widać rezultat, ale wszystko bardzo naturalnie! Teraz kolej na usta!

  2. Bardzo chciałam zrobić małe korekty ale miałam pewne obawy. Natomiast siostra poleciła mi swojego specjalistę i jestem bardzo zadowolona w Pani dr Kujawy, tu na miejscu w UK. Chodzę do niej robić zabiegi odmładzające i faktycznie wyglądam młodo i nie jestem napompowana, wyglądam naturalnie

  3. polecam klinikę MTTEstetica na ul. Mireckiego. Pani Doktor Magdalena Tyc- Tyka słynie z wykonywania zabiegów z użyciem nici lifitingujących i wypełniaczy. Klinika ma szeroki wachlarz usług, nowoczesny sprzęt i dobrze wyszkolony personel.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.