Historia Berberów, rdzennej ludności Maroka, jest nieodłącznie związana z drzewem arganowym. 

Tekst: Bożena Bierzniewska, specjalista dermatolog, ekspert firmy Eveline Cosmetics

dermatolog Bożena BierzniewskaMarokańskie kobiety ręcznie mieliły w żarnach szpiczaste, podobne do oliwek ziarna owoców arganowca aż do uzyskania oleistej pasty, z której potem wyciskały olej. Gęsta pasta, która pozostawała po wyciśnięciu oleju, nie była wyrzucana, lecz zjadano ją jako wysokoenergetyczny dip do chleba. Olej arganowy w marokańskich gospodarstwach domowych był używany w kuchni, a kobiety nie dysponując innymi kosmetykami, czasem wcierały go w suchą skórę lub w spalone słońcem włosy. Do dziś w tej dziedzinie niewiele się zmieniło.

Właściwości oleju arganowegoolejek

Naukowcy udowodnili, że pewne tłuszcze mogą działać prozdrowotnie, a inne mogą przyczyniać się do rozwoju różnych chorób. Olej arganowy w 80 procentach składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych dzięki czemu obniża poziom cholesterolu, poprawia krążenie i wspomaga naturalną odporność organizmu. W europejskiej kuchni jest on jeszcze mało popularny i dość rzadko używany, ale za to jego wykorzystanie w kosmetykach przeżywa prawdziwy rozkwit. Współczesna kosmetologia dość często skłania się ku sięganiu po naturalne składniki i czasami wynika to jedynie z panującego trendu. Sytuacja ta z całą pewnością nie odnosi się do wykorzystania oleju arganowego. Zauważono, że jest on wyjątkowo bogaty w działające ochronnie na skórę polifenole, kwasy omega 6 i 9 oraz zawiera dużą ilość witaminy E w postaci kompleksu tokoferoli. Olej wykazuje również działanie przeciwzapalne, łagodzące i sprzyja gojeniu dzięki obecności fitosteroli. Składniki te są to jedne z najcenniejszych substancji, które możemy dostarczać skórze w celu jej rewitalizacji, działania antyoksydacyjnego, wspomagającego nawilżenie i odbudowę ochronnej bariery wodno-lipidowej.

eveline argan dzieńTak cenny jak złoto

Olej arganowy jest szczególnie polecany w pielęgnacji cery dojrzałej, skłonnej do powstawania zmarszczek, a także dla skóry uszkodzonej działaniem słońca i i innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Pomaga on w likwidowaniu defektów skóry spowodowanych promieniowaniem ultrafioletowym i stymuluję naprawę łańcuchów DNA. W kosmetyce został nazwany „płynnym złotem”, co ma podkreślić jego drogocenne wartości. W kosmetykach olej arganowy jest stosowany w stężeniach od 5 % do 100%. Twórcy receptur wykorzystują też różnorodne połączenia oleju arganowego z innymi składnikami. Wiele osób sięga obecnie po czysty olej arganowy, uważając, że jego wysokie stężenie będzie działało najskuteczniej.

Olej w kosmetyceeveline argan noc

Warto podkreślić, że połączenia oleju arganowego z innymi składnikami mogą być znacznie bardziej efektywne ze względu na synergię i wielopłaszczyznowość działania. Bardzo dobrym przykładem wykorzystania kombinacji oleju arganowego z innymi składnikami jest nowa linia Argan Oil firmy Eveline Cosmetics obejmująca krem na noc, krem na dzień oraz krem pod oczy. Wykorzystano w niej połączenia oleju arganowego z innymi ważnymi dla skóry składnikami takimi jak: kwas hialuronowy, olejek makadamia, masło shea, olej kokosowy, a w produkcie do pielęgnacji delikatnej skóry powiek dodatkowo zastosowano składniki wspomagające mikrokrążenie i redukujące opuchliznę: kofeinę wyciąg ze świetlika i wyciąg z kasztanowca.

Kosmetyki z olejkiem arganowym to produkty dla świadomych osób, które nie tylko podążają za nowinkami kosmetycznymi, ale potrafią wyodrębnić te produkty, które mogą przynieść wymierne efekty.

http://www.eveline.com.pl/1,40532,Argan+Oil.html

logo-eveline

 

 

 

1 komentarz
  1. Uwielbiam kosmetyki z dodatkiem oleju arganowego!!! Niestety samego w sobie olejku nie używam, bo jednak jest dla mnie zbyt tłusty. Mam za to boski krem z serii Soraya Świat Natury właśnie z dodatkiem olejku arganowego i bardzo, ale to bardzo ten krem mi odpowiada. A wy czego używacie z kosmetyków arganowych? :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.