Intensywny tryb życia, nadmiar obowiązków czy stres nie idą w parze z tworzeniem szczęśliwych związków. Potwierdzają to wyniki badań Durex Skin Intimacy, które pokazują, iż według 1/3 ludzi ich związek popadł w rutynę. Rozwiązanie? Wystarczy wyciągnąć rękę…

sex 2Aż 61% Brytyjczyków chciałoby więcej czasu spędzać na pocałunkach czy przytulaniu. Czy to oznacza, że coraz rzadziej okazujemy sobie uczucia? Niestety tak. Czułość przeniesiona do sypialni częściej niż 4 razy w miesiącu jest już statystycznym ewenementem. Co więcej, co 20. para nigdy nie wymienia się nawet pocałunkami! Na intymność w związku ma również wpływ rozwój nowych technologii i mediów społecznościowych. W co 4. Związku czułe słowa przychodzą tylko wraz z powiadomieniem na Facebooku czy nowym tweetem. Wyrażanie uczuć w wiadomości tekstowej czy e-mailu staje się łatwiejsze niż fizyczna bliskość i bezpośrednia rozmowa.

„Rozwój technologii stwarza pozory bycia ze sobą przez cały czas. Jednak bieżący kontakt to nie to samo co bliskość”  –  mówi Radosław Jerzy Utnik, psycholog seksuolog współpracujący z marką Durex. „Spędzamy ze sobą coraz mniej czasu, bo średnio jedynie cztery godziny dziennie. Zwykle nie są to jednak chwile w pełni poświęcone naszej drugiej połówce. Odsuwamy się od siebie, siedząc nawet na jednej kanapie – aż 22% z nas woli siadać po jej skrajnych stronach niż przytulić się do ukochanej osoby” – dodaje ekspert.

Praca u podstaw

Dlaczego tak jest? Ponad połowa badanych Durex wskazała winowajcę – zbyt intensywna praca i stres, przez co nie starcza sił na pielęgnowanie relacji w związku. Brakuje nam również wzajemnej uwagi – 47% badanych ma wrażenie, że partner nie jest tak naprawdę zainteresowany tym, jak minął nam dzień. Coraz więcej z nas skupia się na działaniach realizowanych w pojedynkę, a nie na tych ważnych dla obojga. Wszystkie te wyniki pokazują, że nie potrzebujemy kolejnych zawodowych obowiązków, a powrotu do swoich pierwotnych potrzeb i zmysłów.

sex 3Dotknij mnie!

Aby odbudować bliskość, warto zadbać o zapomniany, często niedoceniany zmysł – dotyk. Wyłączmy wszystkie elektroniczne urządzenia i poświęćmy chociaż kilka minut tylko i wyłącznie na bycie ze sobą. Tak jak z każdym nawykiem – ważne jest, abyśmy robili to codziennie. Według badań Durex przeprowadzonych w Polsce, ponad połowa naszego społeczeństwa (53%) chciałaby, aby chciałaby, aby partner/ka poświęcał im więcej czasu na dotyk.

„Nawet jeśli na początku będziemy czuć się dziwnie czy nieswojo, warto przeznaczyć chociaż 5 minut dziennie na dotyk, przytulanie swojego partnera” – komentuje Radosław Utnik. „Dotyk drugiej połówki uwalnia w naszym organizmie wiele dobroczynnych hormonów, w tym oksytocynę, która pomaga budować emocjonalną i fizyczną więź. Związek, w którym partnerzy czują się ze sobą dobrze i są ze sobą mocno związani, łatwiej przetrwa kryzys czy trudniejszy okres.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.