To powieść kryminalna z „jedynką” listy New York Timesa na koncie, w której zagadka z przeszłości kryje się tuż za ścianą.

ukryta-smierc,big,541862Tekst: Sylwia Skorstad

Podczas prac renowacyjnych w starym budynku pracownicy budowlani znajdują za podwójną ścianą ludzkie szczątki. Na miejsce przyjeżdża policja i wkrótce okazuje się, iż nisze dawnego azylu dla młodzieży kryją aż dwanaście zwłok dziewcząt. Śledztwa podejmuje się porucznik Eve Dallas. Odkrywa tożsamość ofiar jedną po drugiej i sprawdza ich biografię. Co działo się z nastolatkami, zanim padły ofiarami zbrodni? Dlaczego zginęły? Tajemniczości całej sprawie dodaje fakt, iż przyczyną śmierci dziewcząt było utonięcie.

Jak Pepsi i Pepsi Light

Nora Roberts, pisząca pod pseudonimem J.D. Robb, to pisarka niezwykle płodna i bardzo lubiana za oceanem. Ma na koncie ponad 200 powieści. „Ukryta śmierć” jest jedną z części cyklu powieściowego „In death” rozgrywającego się w przyszłości. Akcja serii rozpoczyna się w roku 2058 roku. Całość liczy sobie na razie ponad czterdzieści pozycji, ale każdą z książek można czytać bez znajomości akcji pozostałych. W centrum wydarzeń pozostaje kryminalna zagadka, którą śledczy rozwiązują przy pomocy dostępnych im futurystycznych technologii (na przykład portrety pamięciowe sporządzane są w formie hologramów, a nie rysunków, a technicy medycyny sądowej potrafią wykryć najdrobniejszy ślad ludzkiego DNA). Kto jest ciekawy szczegółów cyklu, może zajrzeć na stronę internetową autorki i przeczytać skróconą wersję fabuły.

shutterstock_281248751http://www.jdrobb.com/fans/indeath.php

Roberts stała się J.D. Robb za namową swojego agenta. Ten przekonywał ją, iż Pepsi dzięki stworzeniu marki Pepsi Light zyskała nową grupę odbiorców, a pisarz może sięgnąć po podobny trick. Pisarka kojarząca się z powieścią romantyczno-obyczajową mogłaby być mało wiarygodna, stąd stworzono Roberts nową tożsamość. Czytelnicy zorientowali się dopiero po wydaniu dwunastej powieści cyklu „In death”, że na listach bestsellerów sąsiadują ze sobą dwa nazwiska należące do tej samej osoby.

Niekończąca się rozmowa

Kryminały Roberts charakteryzują bardzo rozbudowane dialogi. Jej książki to niekończące się rozmowy, w których rozgrywa się prawie cała intryga. Opisy zajmują niewiele miejsca, więc tempo wydarzeń jest zawsze szybkie, choć logicznie uporządkowane.

Kryminały z Eve w roli głównej charakteryzuje też kobiece spojrzenie na rzeczywistość. Porucznik nie udaje twardszej od swoich kolegów, jak np. Jane Rizzoli z powieści Tess Gerritsen albo Maria Kallio stworzona przez fińską pisarkę Leenę Lehtolainen. Eve czyni ze swojej kobiecości zaletę. Zauważa też szczegóły, których nie potrafią zapamiętać jej koledzy, na przykład szczegóły ubioru świadków, barwy i fakturę tkanin albo drobne zmiany nastroju rozmówcy.

Próbując się dowiedzieć, kto zamordował nastolatki, które poszukiwały pomocy w azylu dla trudnej młodzieży, Eve musi otworzyć umysł i pozbyć się złudzeń. Najgorsze zbrodnie mogą być okryte maską obojętności lub świętości. 

shutterstock_224915410„Ukryta śmierć”, J.D. Robb, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.