Pełen emocji świat wielkiego sportu, afery dopingowe i dziennikarka, która za dużo pyta. Obok tego ludzkie dramaty na tle współczesnej Finlandii.

Tekst: Sylwia Skorstad

leena Dziennikarka sportowa Jutta nie ma łatwego życia. Po tym, jak ujawniła zażywanie niedozwolonych środków dopingujących przez dwóch młodych zawodników, środowiska sportowców i kibiców patrzą na nią niechętnie. Ktoś spycha jej auto z drogi, niemal pozbawiając kobietę życia, a to dopiero początek koszmaru. Do ocalałej z wypadku dziennikarki przychodzą listy z pogróżkami, na prywatny numer dzwonią niemili nieznajomi, ktoś wysyła złowieszcze smsy. Udręczona kobieta zwraca się o pomoc do byłej policjantki Marii Kallio. Ta początkowo nie wierzy w brzmiące paranoiczne opowieści Jutty, ale gdy zaczynają ginąć ludzie, wszystko przybiera inny obrót.

 

Śledztwa i dzieci

Marii Kallio to policjantka, jakich mało na kartach powieści. Rzadko używa broni, większość śledztwa spędza na śledczej robocie, a po pracy musi szybko do domu, bo tam czekają dzieci i mąż. Podobnie jak większość z nas, Maria pełni kilka ról społecznych jednocześnie. Rano ściga przestępców, a wieczorem musi przeczytać synowi bajkę albo zawieść córkę na trening sportowy. Decyzje na styku sfer pracy i rodziny zbyt rzadko konsultuje z partnerem i miewa z tego powodu kłopoty. To czyni z nią postać bardzo realistyczną i daje niezwykłą siłę przyciągania. Marii nie da się nie lubić.

To właśnie realizm społeczny uczynił z cyklu powieściowego o Marii Kallio europejski bestseller. Bohaterowie Lehtolainen są zawsze wielowymiarowi. Policjantki zachodzą w ciążę w połowie najważniejszego zadania w karierze, policjanci mają kłopoty rodzinne, a wszystkim zdarzają się sprawy tak prozaiczne, jak ból zęba czy przeziębienie.

Fińska egzotyka

Jednocześnie w powieściach z Kallio w roli głównej obok realistycznej prozy życia mamy prawdziwą fińską poezję. Każdy kryminał to podróż po Finlandii, podczas której można do głębi poczuć egzotykę tego kraju. Lehtolainen pieczołowicie rysuje panoramę współczesnego fińskiego społeczeństwa z jego blaskami i cieniami. Daje nam spróbować potraw, poznać lokalne absurdy, spojrzeć na świat z tamtejszej perspektywy.

„Na złym tropie” to dziesiąta powieść z serii o Marii Kallio. Jak każdą poprzednią, można ją czytać niezależnie i na kilka sposobów – jako dobry kryminał społeczny, powieść o współczesnej Finlandii albo „babską” książkę o kobietach i dla kobiet.

Na złym tropie, Leena Lehtolainen/Dom Wydawniczy Rebis

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.