Ogrody Integracji

Jeśli pod koniec września będziecie w Grodzisku Mazowieckiem pod Warszawą, przyjmijcie zaproszenie na niezwykłą wystawę ukazującą doświadczenia uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Malwa Plus.

Anna Jaroszewicz i Jarosław Tyszko zapraszają na wystawę towarzyszącą XIV Powiatowemu Przeglądowi Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – „Ogrody Integracji”, jaka odbędzie się w foyer Kina Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki przy ul. Spółdzielczej 9. Można ją będzie oglądać od piątku 28 września do niedzieli 30 września.

Dwójka pasjonatów

Ania. Kobieta tysiąca pasji. Od zawsze widzi świat w kadrach. Zapisuje w głowie klatki. Od dwóch lat nie rozstaje się z aparatem. Fotografuje sercem, zatrzymuje emocje i chwile. Podobno ma dobrą energię. Potrafi góry przenosić.

Jarek. Fotograf i grafik. Prowadzi portale dla fotografów, kursy i warsztaty. Nagradzany na międzynarodowych portalach internetowych. Opiekun mniej doświadczonych. Autor, współautor wystaw i projektów fotograficznych.

Najpierw było marzenie 

Ania fotografuje głównie kobiety. Jej zdjęcia są często początkiem zmian, otwarcia na świat, budowania poczucia własnej wartości, bycia dobrym dla samej siebie. To ona miała marzenie, że będzie fotografować prawdziwych ludzi. Także tych, których nikt nie słucha. Tych, których świat nie widzi. Tych, którzy nie mają masek. Tych, których świat nie wie, jak oglądać.

Ania przekonała do współpracy Jarka. Przedeptała ścieżki. Uzyskała zgody Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, władz i terapeutów Warsztatu Terapii Zajęciowej „Malwa Plus” – placówki dziennego pobytu osób niepełnosprawnych, przeznaczonej dla osób dorosłych z orzeczoną niepełnosprawnością i wskazaniem do WTZ. Patronat nad projektem objął Burmistrz Miasta Grodziska Mazowieckiego. I zadziały się cuda.

Po prostu być

We dwoje towarzyszą z obiektywami osobom niepełnosprawnym. Patrzą na pasje, obserwują emocje. Po prostu są. To jest niezwykły świat. Bez zbędnych konwenansów, niepotrzebnych ram. Świat prawdy i wrażliwości. WTZ to pracownie stolarska, ceramiczna, rękodzielniczo-szwalnicza, pracownia umiejętności społecznych, komputerowa, kulinarna i plastyczka. Warsztat realizuje zadania z zakresu rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Zdaniem Jarka, zdjęcia opowiadają o tym miejscu lepiej od słów:

„Mając przed sobą tak wiele prawdziwych i czystych emocji oraz talentów osób niepełnosprawnych z Malwy, nie trzeba tworzyć komentarza. Fotografie oddają wszystko.”

Ania twierdzi, że praca z uczestnikami warsztatów była dla niej bardzo budującym doświadczeniem: „Wierzę, że ta inicjatywa przyczyni się do integracji i poczucia wspólnoty osób niepełnosprawnych w Grodzisku Mazowieckim, do zwiększenia poczucia ich dumy i znaczenia oraz, że wpisze się w ideę Ogrodów Integracji. A tak zwyczajnie, po ludzku, że osobom patrzącym nieco inaczej na świat da możliwość zobaczenia siebie jako ważnego elementu społeczności.”

Anna Jaroszewicz i Jarosław Tyszko pragną podziękować Burmistrzowi Grodziska Mazowieckiego Grzegorzowi Benedykcińskiemu, Pani Anecie Caban z Centrum Promocji Urzędu Miasta, Pani Grażynie Rymarczyk Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Pani Iwonie Mejsner, Prezes Stowarzyszenia MALWA PLUS oraz Instruktorowi WTZ Pani Ewie Paćko, a także Pani Marcie Kowalczyk z Centrum Kultury Grodzisk Mazowiecki, bez której projekt wystawy nie doszedłby do skutku.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.