Studio U22 to idea, której celem jest sprawienie, aby muzyka była bliżej ludzi i to w dosłownym znaczeniu. Przez ostatnie lata w kamienicy przy Ujazdowskich organizowano liczne muzyczne spotkania z artystami, które zyskały miano kultowych. Teraz przyszedł czas na zmianę i koncepcja U22 została osadzona w innej przestrzeni, która daje jeszcze większe możliwości. Od sierpnia warszawskie U22 działa w Nowym Świecie Muzyki.

Tekst: Kasia Cieśluk

Ściana z podpisami gwiazd, które odwiedziły Studio U 22 w jego dawnej siedzibie

Pomysł stworzenia U22 narodził się z miłości do najwyższej jakości dźwięku. Przez lata w tym miejscu organizowano liczne spotkania z artystami i najlepszą muzyką. Stara kamienica na warszawskim Śródmieściu gościła osobistości z różnych światów. Na Ujazdowskich można było spotkać zarówno Krzysztofa Pendereckiego, Michała Urbaniaka, Tomasza Stańko, jak i Nergala, Tymona Tymańskiego oraz Arka Jakubika w rolki szatana z Kabat. U22 to również miejsce, w którym swoje albumy prezentowały legendy polskiej sceny rockowej – Grzegorz Markowski czy grupa Lady Pank, a także czołowi gracze polskiej rap sceny – Białas i Lanek czy Jan Rapowanie.

Krzysztof Penderecki, fot. Magdalena Pomykała
Tomasz Stańko, fot. Mateusz Kamiński
Lady Pank, fot. Darek Kawka/ZPAV
Grzegorz Markowski i Patrycja Markowska, fot. Darek Kawka/ZPAV
BiałasxLanek, fot. Darek Kawka/ZPAV

Największe światowe gwiazdy

Inicjatywa, która na stałe zagościła w warszawskim U22 to „Piątki z Nową Muzyką”. Są to wyjątkowe spotkania, podczas których odbywają się odsłuchy nowości wydawniczych przed ich oficjalną premierą. Odsłuchom towarzyszą spotkania z artystami oraz nierzadko koncerty. W ramach projektu ZPAV-u kamienice przy Ujazdowskich odwiedziło wielu wybitnych artystów światowej klasy. To tutaj miał miejsce wyjątkowy koncert grupy Editors, spotkanie z legendarną grupą OMD oraz brytyjskim zespołem Archive. Co więcej, w murach U22 przedpremierowo prezentowano albumy Depeche Mode, Rogera Watersa czy Justina Timberlake’a.

Zespół Editors, fot. Darek Kawka/ZPAV
Grupa OMD, fot. Darek Kawka/ZPAV
Zespół Archive, fot. Darek Kawka/ZPAV

Najpiękniejsze muzyczne spotkania

Studio U22 to również miejsce wyjątkowych, kameralnych koncertów. W zabytkowej kamienicy w samym sercu Warszawy swoje przedpremierowe utwory zagrali Editorsi, Mariusz Duda z zespołem Riverside, a także Oly. – młoda przedstawicielka wytwórni NEXTPOP. Swój występ na żywo dał również Milo Kurtis oraz zespół Sorry Boys, który był gwiazdą setnej odsłony „Piątków z Nową Muzyką” w U22.

Koncert zespołu Editors, fot. Darek Kawka/ZPAV
Setny odsłuch w ramach „Piątków z Nową Muzyką” i koncert zespołu Sorry Boys, fot. Darek Kawka/ZPAV
Koncert zespołu Riverside, fot. Darek Kawka/ZPAV

Nowy początek

Po kilku latach spędzonych w kamienicy na Ujazdowskich, przyszedł czas na zmianę i od sierpnia Studio działa pod nowym adresem. Oficjalne otwarcie Nowego U22 odbyło się 4 września i przybyły na nie prawdziwe tłumy. Zaproszeni goście mieli szansę usłyszeć wyjątkowy koncert chopinowski w wykonaniu wybitnej polskiej pianistki Anny Hajduk. Na scenie nie mogło zabraknąć zaprzyjaźnionych z miejscem artystów – Margaret, Lanberry oraz zespołu Sorry Boys. Dopełnieniem wieczoru byli młodzi muzycy – zespół Tappahall, Staszek, Patryk Skoczyński, Jeremi oraz duet Bloo Crane, czyli część projektu o nazwie „My Name is New”, należącego do wytwórni Kayax.

Anna Hajduk, fot. Darek Kawka/ZPAV
Sorry Boys, fot. Darek Kawka/ZPAV
Tappahall, fot. Darek Kawka/ZPAV
Margaret, fot. Darek Kawka/ZPAV
Patryk Skoczyński, fot. Darek Kawka/ZPAV
Lanberry, fot. Darek Kawka/ZPAV
Staszek, fot. Darek Kawka/ZPAV
Jeremi, fot. Darek Kawka/ZPAV
Bloo Crane, fot. Darek Kawka/ZPAV

Wyjątkowe projekty

Oficjalne otwarcie U22 było zapowiedzią tego, co będzie się działo w najbliższej przyszłości w Nowym Świecie Muzyki. Poza codziennymi koncertami chopinowskimi, odbywać się tu będą przedpremierowe odsłuchy płyt w ramach „Piątków z Nową Muzyką”, spotkania z artystami oraz wyjątkowe koncerty. W U22 będzie można spotkać zarówno doświadczonych i cenionych artystów, jak również początkujących muzyków, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na muzycznej scenie.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.