Tempo starzenia się jest warunkowane genetycznie. Wiele cech genetycznych to predyspozycje, a więc coś na co człowiek może wpływać, może mieć nad tym w mniejszym lub większym stopniu  kontrolę.

Okazuje się, że na tempo starzenia się także można wpływać. W 2003 roku opracowany został genotyp ludzki, tzn. zidentyfikowano cały zasób genów człowieka. To był przełom, który stworzył nowe możliwości w leczeniu, a co ważniejsze, zapobieganiu wielu chorobom i przykrym dolegliwościom. Dzisiaj już można wykonać analizę genetyczną pod dowolnym kątem, np.skóry, układu krążenia, odżywiania itp. Pobrany od pacjenta materiał genetyczny (np. ślina) wysyłany jest do laboratorium i tam analizowany przez właściwy panel odczynników oraz program komputerowy. Lekarz otrzymuje raport, na podstawie którego może opracować terapię pacjenta. Taki raport nie jest tym samym, co znane powszechnie wyniki badań laboratoryjnych, zlecanych przez lekarzy w celach diagnostycznych.

Gen chorobowy

Obecność genów chorobowych u człowieka nie zawsze świadczy o tym, że  człowiek ten jest chory lub zachoruje w przyszłości. Obecność genu choroby u zdrowego człowieka zwykle nie wymaga natychmiastowego podjęcia terapii, lecz jest informacją, pozwalającą określić na co trzeba zwracać uwagę, aby pozostać w dalszym ciągu zdrowym. Znając predyspozycje genetyczne pacjenta możliwe jest korygowanie tempa starzenia się organizmu w różnych obszarach jego funkcjonowania. Dzięki temu można powstrzymać, złagodzić i/lub znamiennie opóźnić rozwój cech dziedziczonych z pokolenia na pokolenie, np. otyłości, osteoporozy lub cukrzycy typu II, które przyspieszają starzenie się i znacznie  pogarszają jakość życia. Nieprzypadkowo wymieniłam te trzy zaburzenia, są to jedne z najbardziej rozpowszechnionych, poważnych i dokuczliwych schorzeń, które w dużej mierze wynikają z działania człowieka.

Gdzie można zrobić analizę genetyczną?

Analizy genetyczne wykonuje się za garnicą. W Europie jest kilka laboratoriów wykonujących takie testy. Jak na razie badania te są dość kosztowne i w zależności od zakresu (wielkości lub ilości paneli) może kosztować od ponad 1000 do znacznie ponad 2000 Euro.

dr Dorota Lipińska

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.