Antykoncepcja to temat całoroczny. Jednak podczas wakacji warto o niej przypominać, ponieważ badania pokazują, że właśnie latem bardziej zaniedbujemy tę kwestię.

dr_Grzegorz_Poludniewski

 

Co piąta kobieta przyznaje, że w wakacje nie zachowuje dyscypliny w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej, a aż 34% kobiet uważa, że wakacje mają negatywny wpływ na sposób używania antykoncepcji i mniej staranne jej stosowanie. O tym jak się skutecznie zabezpieczyć i o czym warto pamiętać w temacie antykoncepcji, i to nie tylko podczas wakacji, opowiada dr Grzegorz Południewski, ginekolog położnik

 

1Jeśli planujesz rozpoczęcie współżycia ze swoim partnerem, porozmawiaj z ginekologiem o skutecznym sposobie zabezpieczenia.

Najwyższą skuteczność daje antykoncepcja hormonalna, jeśli nie ma przeciwwskazań do jej zastosowania. Istnieje wiele metod – codziennych, raz w miesiącu, raz w tygodniu czy wieloletnich, ale o wyborze takiej, która będzie odpowiednia dla ciebie, powinnaś zdecydować wspólnie z lekarzem. Ginekolog przedstawi ci dostępne metody, opowie o zaletach i wadach każdej z nich, przeprowadzi z tobą wywiad i zaleci ewentualne badania. Specjalista zaproponuje ci skuteczny i bezpieczny sposób zabezpieczenia antykoncepcyjnego, biorąc pod uwagę twoje zdrowie, potrzeby, styl życia, to czy zapominasz o antykoncepcji czy przeciwnie – jesteś osobą skrupulatną i precyzyjnie stosujesz się do zaleceń. Pamiętaj, że dobór metody jest indywidualną sprawą. Ważne jest jak będziesz się czuła, czy metoda będzie dla ciebie komfortowa. Zapisuj swoje uwagi i pytania, a potem zadaj je podczas wizyty u lekarza. Jeśli wolisz, zamiast tradycyjnego kalendarza, używać nowoczesnych narzędzi mobilnych, skorzystaj z aplikacji na stronie www.kobiety.org

2.Tabletka hormonalna to skuteczny sposób antykoncepcji pod warunkiem, że o niej nie zapominasz.

Podczas wakacji zmieniasz rozkład dnia, nierzadko także strefę czasową. Zachowaj natomiast stałą porę przyjmowania pigułki. Stosując tabletkę hormonalną, uważaj także w sytuacjach, kiedy przydarzy ci się zatrucie lub niestrawność. Wymioty i biegunka mogą obniżyć skuteczność doustnej antykoncepcji.

antykoncepcja pigułka

3. Jeśli zapominasz o pigułce, warto rozważyć dobór innej metody, która nie wymaga codziennego pamiętania.

Badania pokazują, że błędy popełniają najczęściej kobiety stosujące właśnie tabletki hormonalne. Od 47 do 71% kobiet zapomina o przyjęciu 1 tabletki, a 22% pomija więcej niż jedną pigułkę w ciągu miesiąca. Pominięcie już jednej tabletki w trakcie cyklu może odblokować owulację i umożliwić zajście w ciążę. Jeśli należysz do osób, które zapominają lub nie chcesz codziennie pamiętać o antykoncepcji, masz do wyboru wiele nowoczesnych metod hormonalnych, tak zwanych niecodziennych. Należą do nich antykoncepcja raz na miesiąc, czyli pierścień dopochwowy, raz w tygodniu – plaster, raz na kilka lat – implant podskórny i hormonalna wkładka domaciczna. Poza wysoką skutecznością hormonalne metody niecodzienne zapewniają dodatkowe korzyści. W przypadku pierścienia i plastra substancje aktywne (hormony) przenikają bezpośrednio do układu krążenia, dzięki temu ich dawka dzienna nie podlega takim wahaniom jak przy tabletce. Przy stosowaniu pierścienia dopochwowego tych wahań nie ma w ogóle – metoda ta zapewnia niskie równe stężenie hormonów, co wpływa na lepsze samopoczucie oraz brak takich objawów jak bóle głowy wynikające z wahań hormonów, mniejsze wahania nastrojów, mniejsze krwawienie. Ominięcie układu pokarmowego sprawia również, że takie niedomagania jak wymioty czy biegunka nie osłabiają działania antykoncepcyjnego.

antykoncepcja na wakacje

4. Niezależnie od antykoncepcji hormonalnej, warto mieć przy sobie prezerwatywę.

Nie jest to metoda wystarczająco skuteczna, aby stosować ją jako jedyny sposób zabezpieczenia antykoncepcyjnego. Natomiast zaleca się ją jako dodatkowe zabezpieczenie w sytuacji, kiedy zapomnisz przyjąć tabletki albo gdy przy stosowaniu doustnej antykoncepcji przydarzą ci się wymioty lub biegunka. Prezerwatywa stanowi także ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, np.: AIDS, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, kiłą, rzeżączką, chlamydią oraz wirusem opryszczki czy brodawczaka.

 

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.