Przecież nie widać, że brakuje mi dolnej szóstki – myślisz i zostawiasz lukę w uśmiechu. Błąd! Deformacja uśmiechu, wysuwające się zęby, bóle głowy czy szumy uszne – to wszystko może cię czekać, jeśli od razu nie wstawisz zęba.

Iwona GnachNie zostawiaj luki w uśmiechu na dłużej, nawet jeśli jest ona niewidoczna, gdy mówisz, jesz i się śmiejesz. Nie oszukuj się, tylko na początku taki brak nie wpłynie na twój wygląd. Po pewnym czasie zęby zaczną wędrować, będą się przemieszczać w stronę ubytku, a to zmieni twój uśmiech. „Przesuną się, bowiem nie tylko najbliższe zęby, ale także kolejne i kolejne. W efekcie zaburzona zostanie oś symetrii, która przebiega między górnymi siekaczami przyśrodkowymi i powinna pokrywać się z rynienką wargową ust” – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak z UNDIENT UNION Dental Spa z Wrocławia. Co zrobić, żeby zachować symetrię uśmiechu? Wszczepić implant, najlepiej 8-12 tygodni po ekstrakcji. „Tak zwana implantacja wczesna jest najlepszym sposobem, aby zastąpić utracony korzeń implantem. Mamy wtedy najlepsze warunki, ponieważ nie doszło jeszcze do zaniku kości, a zęby nie rozpoczęły wędrówki”– wyjaśnia stomatolog.

Jak kostki domina

A co jeśli poczekamy dłużej? „W ciągu kilku lat zęby sąsiadujące z ubytkiem zaczną kłaść się w jego stronę jak kostki domina, mogą pojawić się problemy z przyzębiem, powszechnie nazywane paradontozą. Takie schorzenia są trudniejsze do leczenia niż standardowe wszczepienie implantu” – tłumaczy na konsultacjach implantologicznych dr Gnach-Olejniczak. Jeśli przegapimy idealny moment i zacznie się wędrówka zębów sąsiednich, ciężko będzie potem wstawić implant i zmieścić w luce koronę zespoloną z tytanowym implantem.  Potrzebna będzie ortodoncja, która za pomocą aparatu przesunie „poprzechylane” zęby na miejsce i uwolni przestrzeń pod uzupełnienie implantoprotetyczne. Takie leczenie będzie bardziej kosztowne i czasochłonne.

Jeden ząb tracisz…

Organizm jest tak zaprogramowany, że gdy stracisz ząb w żuchwie (na dole), ząb znajdujący się nad nim, będzie się wysuwał. I odwrotnie, na skutek ubytku w szczęce (na górze), wysuwać zaczną się zęby dolne. Chcesz to sobie wyobrazić? Na pewno kojarzysz pojedyncze, za to bardzo długie zęby w uśmiechach prawie bezzębnych seniorów plemion afrykańskich. Konsekwencje dla zdrowia? Wysuwający się ząb bardzo często zaburza zgryz, a więc będziesz narażony m.in. na ścieranie szkliwa zębów sąsiednich.

zebyGdy od braku głowa boli

Brak nawet jednego zęba zaburza pracę stawów skroniowo-żuchwowych, które mogą wydawać trzaskające dźwięki podczas ziewania, mówienia, żucia. „Z reguły pacjenci wyłączają w trakcie żucia tę stronę uzębienia, gdzie znajduje się ubytek. Jedzą posiłki tylko jedną stroną, co prowadzi do przeciążeń stawów, które powinny pracować symetrycznie” – mówi dr Gnach-Olejniczak. Objawia się to trzaskami w stawie, a także bólami głowy, uszu, oczodołów, barku itd. „Pacjenci szukają wtedy pomocy u innych specjalistów, narzekają na bóle migrenowe, szumy uszne. Tymczasem, jeśli występują ubytki uzębienia, warto sprawdzić za pomocą badania RTG, czy nie doszło do patologii stawów skroniowo-żuchwowych” – dodaje ekspert.

Jeden implant, wielki zysk

Zdeformowany uśmiech, dolegliwości bólowe, zaburzenia zgryzu – wystarczą chyba, by nie czekać z implantacją. A co jeśli dołożymy do tego pogorszenie kondycji skóry i przyspieszone starzenie? Okazuje się, że już utrata kilku zębów rzutuje na wygląd całej twarzy, ponieważ rozpoczyna proces zanikania kości w okolicach ekstrakcji. „Skutki można mnożyć: opadanie konturów policzków, zapadanie się warg, utrata sprężystości skóry i szybsze powstawanie zmarszczek” – wylicza stomatolog. Tych efektów nie zatuszujemy, zamykając usta.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.