Recepta na szybką przemianę materii jest prosta: jedz regularnie, zmniejszaj kalorie i systematycznie ćwicz.

Tekst: Jacek Kowalczyk

Tempo naszego metabolizmu zmienia się przez całe życie. Przemiana materii zależy przede wszystkim od tego, co jemy i ile się ruszamy. Aktywne dwudziestolatki mogą jeść słodycze i fast foody i często pozostają szczupłe. Za to zapracowane trzydziestolatki, które więcej siedzą za biurkiem, szybciej tyją. Wszystko przez to, że brakuje nam czasu na zdrowy, pełnowartościowy posiłek, a energię dostarczamy organizmowi, pałaszując kolejne ciasteczko lub batonik. Słodkie produkty powodują wzrost poziomy insuliny w organizmie, co jeszcze bardziej wzmaga apetyt. I koło się zamyka. Jemy coraz więcej i tyjemy coraz bardziej.

dieta 2Ruch to zdrowie

Eksperci powtarzają, że najlepszą metodą na podkręcenie metabolizmu jest systematyczny wysiłek fizyczny. Nie musimy od razu startować w maratonie. Wystarczy 3-4 razy w tygodniu pójść na basen, pojeździć na rowerze lub pospacerować. Rusz reguluje poziom cukru we krwi. Ruszając się, spalasz kalorie i przyspieszasz metabolizm.

Odżywianie z głową

Do sukcesu potrzebne jest też regularne i zdrowe odżywianie. Nie możesz się głodzić. Jedz 4-5 posiłków dziennie. Dieta powinna być zbilansowana: 30 proc. tłuszczu, 20 proc. białka i 50 proc. węglowodanów złożonych. Zredukuj spożywane kalorie. Postaw na warzywa (najlepiej surowe), zdrowe sałatki i owocowe przekąski. Pij 1,5 litra wody dziennie.

Postaw na wspomagacze

Chrom reguluje stężenie cukru we krwi. Dzięki niemu znikają napady niepohamowanego głodu i chęć dodatkowego podjadania między głównymi posiłkami. Chrom znajdziemy w otrębach, zarodkach ziaren zbóż, pełnych ziarnach zbóż, oleju kukurydzianym, jajkach, podrobach, drożdżach, kaszach, chudym mięsie, rybach, orzechach, szparagach. Chrom znajduje się także w niektórych przyprawach, np. goździkach i w owocach morza.

Fasolamina, czyli wyciąg z fasoli zwyczajnej pomoże ci, jeśli nie potrafisz zrezygnować z produktów mącznych. Dodatkowo fasolamina stabilizuje poziom cukru i blokuje odkładanie się skrobi.

Ekstrakt z liści morwy białej zawiera substancje, które wpływają na działanie enzymów biorących udział w trawieniu węglowodanów, ogranicza ich wchłanianie po posiłku. Naukowcy odkryli, że owoce morwy zawierają także witaminę C, A, B1, B2, B6 i PP oraz flawonoidy, sterole, nasycone kwasy tłuszczowe i inne substancje lecznicze.

Stąd wniosek, że przyjmowanie suplementów diety, które zawierają te trzy składniki, może skutecznie obudzić przemianę materii.

morwa-plusMorwa Biała Plus Fasolamina zawiera:

  • Chrom, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi i przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych.
  • fasolaminę – występująca w ekstrakcie z nasion białej fasoli, która wpływa na wchłanianie skrobi z pokarmów bogatych w skrobię: ryż, ziemniaki, chleb, kukurydza i jej trawienie.
  • ekstrakt z liści morwy białej, który może przyczynić się do utrzymania zrównoważonego metabolizmu węglowodanów w organizmie człowieka. Dzięki zawartości substancji wpływających na działanie enzymów biorących udział w trawieniu węglowodanów ogranicza ich wchłanianie po posiłku.
  • niacynę, tiaminę, witaminę B6  – przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.
No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.