Mózg to najbardziej złożony narząd człowieka. I najbardziej zapracowany. Steruje wszystkimi układami i procesami. Czy możemy go zaangażować w odchudzanie? 

Z przeprowadzonych w 2011 roku badań zaprezentowanych na spotkaniu Towarzystwa Badań nad Zwyczajami Żywieniowymi Society for the Study of Ingestive Behavior (SSIB) wynika, że jedzenie to nie tylko konieczność. Udowodniono, że ludzie mogą w dużej mierze uzależnić się od smakołyków i popadać w stany kompulsywnego objadania się, przypominające uzależnienie od narkotyków, czy alkoholu. Taki stan można klinicznie scharakteryzować zespołem cech psychicznych i fizycznych. Pacjenci, u których zdiagnozowano taką kondycję, wykazywali się depresją, problemami ze skupieniem uwagi lub nadaktywnością. Również bardziej kompulsywnym usposobieniem i większymi skłonności do „zajadania” niepokoju. Potwierdza to wcześniejsze wyniki badań na zwierzętach dowodzące, że tłuszcz i cukier uzależniają. Banalne stwierdzenie, że odchudzanie zaczyna się w głowie, znalazło tym samym odzwierciedlenie w konkretnych danych naukowych.

Jedzenie może stać się nałogiem o solidnych podstawach biochemicznych, a odchudzanie jest skomplikowanym procesem neurologicznym. W trakcie dokonywania wyboru mózg nie tylko analizuje walory smakowe, prozdrowotność, rozmiar, ale musi je także uszeregować według najważniejszej dla niego wartości i jeszcze robić to jednocześnie. To ciężka praca, a przecież mózg nie tylko jedzenie ma na głowie! Pora go trochę odciążyć, wybierając świadomie racjonalne odżywianie, włączając aktywność fizyczną i zdrowe suplementy diety wspomagające proces odchudzania.

 

Źródło: http://dolinabiotechnologiczna.pl/biotechnologia-medyczna-2/dieta-pod-mikroskopem-%E2%80%94-odchudzanie-zaczyna-sie-w-glowie/

 

 

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.