Karmienie piersią nie musi się wiązać z restrykcyjnymi ograniczeniami w diecie. Jeśli twoje dziecko nie cierpi na dolegliwości w postaci alergii pokarmowej, możesz pozwolić sobie na bogaty jadłospis. Jedz to, co lubisz, pamiętając, że dieta musi być urozmaicona, lekka i smaczna. Cały czas jednak obserwuj dziecko.

Wybieraj dobrej jakości mięso, ryby, nabiał, owoce, warzywa oraz produkty zbożowe, takie jak kasze, pełnoziarnisty ryż i makaron. W okresie laktacji organizm matki potrzebuje ok. 500 kcal więcej niż w okresie przed ciążą. Zapotrzebowanie na energię zależy od masy ciała i trybu życia. Aktywnie żyjące mamy powinny jeść więcej niż prowadzące siedzący tryb życia.

dieta dla karmiacej mamy

Zróżnicowane menu

Spożywaj codziennie około pięciu urozmaiconych i lekkostrawnych posiłków. Jedz odmienne gatunki mięsa, ryb, kasz, pieczywa oraz spore ilości różnorodnych warzyw i owoców. Pamiętaj o produktach mlecznych, które są źródłem pełnowartościowego białka oraz wapnia ważnego dla mocnych kości. Możesz zrezygnować z kalorycznych żółtych serów oraz serów topionych, wybierając twarożek lub ewentualnie żółty ser o niższej zawartości tłuszczu. Doskonałym źródłem białka są również jaja czy rośliny strączkowe. Niezwykle istotne są żelazo i magnez, które znajdują się w czerwonym mięsie, wędlinie oraz kaszy gryczanej. Dieta karmiącej mamy powinna składać się z pokarmów zawierających substancje ułatwiające przyswajanie żelaza, m.in. w witaminę C. Znajdziesz ją w świeżych owocach, zielonych i czerwonych warzywach np. papryka, natka pietruszki.co jeść gdy karmisz

Korzystaj z bogactwa natury

Spożywaj produkty zbożowe z pełnego przemiału (pieczywo, mąki, ryż), bogate w błonnik pokarmowy. Odkryj smak i niezliczone wartości odżywcze znajdujące się w płatkach, mąkach i kaszach: orkiszowych, owsianych, jaglanych, kukurydzianych, ryżowych, kus kus, gryczanych i jęczmiennych. To nieprzebrane bogactwo naturalnych i cennych dla zdrowia właściwości leczniczych. Kasza jaglana z kolei jest lekkostrawna i nie zawiera glutenu. Polecana jest osobom chorym na celiakię, stosującym dietę bezglutenową. Płatki owsiane zawierają najwięcej błonnika.\


Sposób przygotowania potraw

Staraj się gotować na parze lub piec. Możesz stosować duszenie bez obsmażania.

Ogranicz słodycze

Możesz sobie pozwolić na jedzenie ulubionych słodyczy, jednak zawsze z rozsądkiem i z umiarem. Przyjemności w postaci ciast i słodyczy umiejętnie dozuj. Słodkie przekąski możesz też wykonać sama na bazie jogurtu, serka naturalnego. Dodając do deseru niezwykle zdrowe bakalie i suszone owoce, zyskasz szereg witamin i błonnik pokarmowy.

karmienie piersią i dieta

Zrezygnuj z używek

Czy wiesz, że nikotyna wraz z rakotwórczymi substancjami smolistymi przedostaje się wraz z pokarmem do mleka matki? Organizm matki palącej produkuje mniej pokarmu, powodując szybsze wygaszenie laktacji.

Z kolei alkohol w czasie ciąży i karmienia jest zakazany w każdej ilości. Wywołuje on szereg zaburzeń u dojrzewającego dziecka, m.in. senność, wymioty czy zaburzenia wzrostu. Szkodliwa jest również mocna kawa i herbata. Dopuszczalna ilość kawy to 1 filiżanka dziennie. Warto pamiętać, że kofeina ma działanie pobudzające, podnosi ciśnienie krwi i wypłukuje z organizmu witaminę C, witaminy z grupy B oraz cynk, wapń, potas.

dieta dla mamy karmiącejPij naturalne napoje

Napoje spożywaj zawsze, gdy czujesz pragnienie. Pamiętaj, by codziennie wypijać płyny głównie w postaci niegazowanej wody pochodzącej z naturalnych źródeł, ale także herbat owocowych oraz świeżo wyciskanych soków owocowych lub kompotów. Pamiętaj, że płyny dostarczysz sobie również wraz z posiłkami np. w zupie.

Unikaj tłuszczów trans

Unikaj tzw. izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, powstałych w wyniku utwardzania olejów roślinnych, znajdujących się w wielu margarynach, ciastkach, wyrobach cukierniczych, bezwartościowych przekąskach typu chipsy, paluszki i fast food’y.

Wywołują wzrost stężenia we krwi „złego” cholesterolu, podnosząc ryzyko wystąpienia chorób miażdżycowych. Są także przyczyną przyrostu wagi, niekorzystnie wpływają na rozwój mózgu i przenikają do mleka matki.

Jeśli dziecko ma alergię

co jeść gdy karmiszKarmiąc piersią małego alergika, powinnaś unikać produktów, które zawierają alergen uczulający twoje dziecko, np. białko mleka krowiego. W początkowym okresie karmienia trzeba uważnie obserwować reakcje dziecka, ponieważ każde niemowlę reaguje inaczej na ten sam produkt. Jeśli zauważysz u malucha niepokojące objawy (wysypka, zaczerwienienie, bóle brzucha, biegunka lub zaparcia), niezwłocznie skontaktuj się lekarzem.

Zadbaj o jakość produktów

Mięso, wędliny, pieczywo, nabiał, słodycze, słodziki czy fast food’y to niestety również źródło wielu niepożądanych środków chemicznych w postaci konserwantów, barwników, polepszaczy, emulgatorów, utwardzaczy, zagęstników czy substancji neurotoksycznych jak glutaminian sodu. Pamiętaj, że substancje chemiczne mogą być przyczyną alergii u dziecka.

Przeczytaj więcej wartościowych informacji na temat tego, co można jeść karmiąc piersią na Bebiprogram.pl

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.