O tej porze roku włosy nie wyglądają najlepiej. Mało zróżnicowana dieta, przesuszone powietrze, mróz i wiatr, choroby, gorsze samopoczucie związane z pogodą dają się im we znaki.

Efekt? Matowienie, nadmierne wypadanie, przesuszenie na końcach, przetłuszczenie od skóry, elektryzowanie, rozdwojenie końcówek… Zamiast wyliczać problemy, podejdź z głową do tematu pielęgnacji.

włosyCzapkę włóż

Granicę bezpieczeństwa wyznacza włosom temperatura. Kiedy spada poniżej czterech stopni, robi się ryzykownie. Włosy nie lubią zimna, szczególnie jeśli są lekko wilgotne. Dlatego wychodzenie na mróz z mokrymi włosami to – zdaniem fryzjerów – grzech dużego kalibru. Głowę trzeba chronić przed zimnem i to nie tylko dlatego, że bez czapki szybciej marzniemy. By skóra oddychała, a włosy dobrze się czuły i wyglądały, konieczna jest jednak czapka z naturalnych materiałów. W przeciwnym wypadku włosy będą się szybciej przetłuszczały.

Stylizacja pod kontrolą

Lubisz pianki i lakiery? Zanim po nie sięgniesz, sprawdź, czy nie zawierają alkoholu. Zatrzymuje on wodę we włosach, na skutek czego fryzura szybko traci zdrowy wygląd, a włosy stają się suche, matowe. Zamiast alkoholu, lepiej zafundować włosom porcję zdrowego tłuszczu. Olejki, pasty, serum, kremy o tłustej formule, balsamy, maski to zimowe pogotowie ratunkowe. Natłuszczone włosy są również lepiej chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi – tarciem o szaliki, kołnierze płaszczy i kurtek oraz nadmiernym łamaniem.

włosy 1Cięcie raz na cztery tygodnie

Włosy myjemy wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, czyli nawet codziennie. Nieświeże nie wyglądają dobrze. Dobrze jest również częściej je podcinać – nawet co cztery tygodnie. Będą wówczas mniej podatne na uszkodzenia, zdrowsze, łatwiejsze w ułożeniu. Poza tym krótsze fryzury zimą są praktyczniejsze. Po zdjęciu czapki stylizacja trwa chwilę.

Pięć zdrowych zasad

Wprowadź w życie kilka zasad, a przestaniesz mieć zimą problemy z włosami. Po pierwsze – myj włosy w dobrej wodzie, używając kosmetyków w odpowiednich ilościach. Pamiętaj, że więcej nie zawsze znaczy lepiej. Kiedy nałożysz za dużo szamponu, odżywki lub maski, włosy zaczną się szybciej przetłuszczać. Po drugie – susz włosy letnim powietrzem z suszarki z odległości 20 centymetrów, a najlepiej daj fryzurze wyschnąć naturalnie. O trzecie – nie używaj plastikowych grzebieni i szczotek – przez nie włosy szybciej się elektryzują. Po czwarte – nigdy nie wkładaj czapki na wilgotne włosy, bo fryzura pod wpływem temperatury nabierze nowego, często abstrakcyjnego, kształtu. Po piąte – pilnuj zdrowej diety, a kiedy trzeba, sięgnij po suplementy, poprawiające kondycję włosów. Łykaj tran, tabletki ze skrzypem, jedz wątróbkę, pij sok z buraków. Dbaj o fryzurę również od wewnątrz.

 

 

No Comments Yet

Comments are closed