Czy peeling odmładza? Czy można stosować go na dłonie lub plecy? Czy nadaje się dla pacjentów w każdym wieku? Na te i inne pytania odpowiada dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm z Wrocławia, która specjalizuje się w zabiegach z wykorzystaniem peelingów chemicznych.

Jak działa peeling?
Niezwykle wszechstronnie. W największym uproszczeniu peelingi mobilizują skórę do odnowy komórkowej i dzięki temu możemy traktować je jako skuteczny element profilaktyki antystarzeniowej, ponieważ działają jednocześnie na naskórek i skórę właściwą. Z jednej strony regulują proces dojrzewania naskórka, a z drugiej wzmagają produkcję kolagenu i elastyny.

Co daje peeling?
Peelingi nie ograniczają się tylko do odświeżania szarej i zmęczonej skóry, ale ich zaletą jest także rozwiązywanie wielu problemów cery w każdym wieku. W przypadku skóry dojrzałej pomagają wygładzić drobne zmarszczki i przywracają utraconą jędrność. Doskonale radzą sobie z takimi efektami nadmiernej ekspozycji na słońce, jak zrogowacenia, plamy, piegi i przebarwienia. Można je traktować jako element terapii trądziku i zmian potrądzikowych, gdyż pomagają usunąć zaskórniki, łagodzą stany zapalne, a nawet zmniejszają blizny. Dzięki temu, że zmniejszają produkcję sebum i zwężają rozszerzone pory, nadają się do skóry łojotokowej.

Jaki peeling wybrać?
Większość peelingów chemicznych przygotowywana jest na bazie składników naturalnych. Przykładowo peeling migdałowy uzyskiwany jest z wyciągu z gorzkich migdałów. Można go wykonywać nawet latem i to bez ryzyka wystąpienia podrażnień słonecznych. Ze względu na swoje właściwości poleca się go nawet osobom z wrażliwą cerą.
Peeling pirogronowy to peeling z zastosowaniem kwasu pirogronowego, który w naturze występuje w jabłkach, sfermentowanych owocach i occie. Jest ceniony za swoje wszechstronne właściwości. Przede wszystkim reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza tłustość skóry i działa antybakteryjnie, a dodatkowo pobudza wytwarzanie kolagenu i rozjaśnia. Podobne właściwości ma polecany do skóry dojrzałej kwas glikolowy otrzymywany z trzciny cukrowej.
Pacjentkom, którym zależy na jednoczesnym odmłodzeniu i rozjaśnieniu skóry, polecałabym Yellow peel – peeling, który łączy w sobie właściwości różnych kwasów, m.in. retinowego, azelainowego, fitowego i kojowego. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kwasie trójchlorooctowym, popularnie nazywanym TCA. Stosuje się go solo lub w mieszankach na przebarwienia, łojotok i trądzik.

Jak wygląda zabieg?
Na początek dokładnie oczyszcza się skórę za pomocą specjalnego płynu lub płatków pre-peel, a następnie na leczoną skórę wacikiem lub pędzelkiem nakłada preparat w formie płynu, żelu lub maski. Na skórze pozostaje od kilku minut do godziny, a nawet kilku godzin. To zależy od właściwości preparatu, indywidualnej wrażliwości pacjenta i efektu, który chcemy uzyskać. Niektóre kwasy, jak np. kwas glikolowy, wymagają dodatkowo neutralizacji specjalnym preparatem. Zabieg za każdym razem kończy się  zabezpieczeniem skóry kremem łagodzącym.

Jak wygląda skóra po peelingu?
Dzień lub dwa dni po zabiegu skóra może pozostawać zaczerwieniona, a proces złuszczania zazwyczaj następuje po 3-4 dniach. Może przebiegać delikatniej lub silniej, co zawsze uzależnione jest od rodzaju użytego preparatu. Dla większości  pacjentów ten proces jest niekomfortowy, dlatego warto pomyśleć o kilkudniowej przerwie w pracy.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu?
W tym czasie najważniejsze jest stosowanie kosmetyków dobranych przez dermatologa, zwłaszcza niewskazane jest używanie kosmetyków bogatych w składniki ,,aktywne” np. retinol lub witaminę C. Zamiast tego powinno się wybierać preparaty o działaniu łagodzącym i nawilżającym oraz te zawierające filtry słoneczne. Makijaż można wykonywać już kilka godzin po zabiegu, ale jeżeli nie jest to konieczne, warto poczekać jeden dzień.
czytaj więcej: co siedzie w kremie

Czy przed zabiegiem powinno się przygotować jakoś skórę?
Zalecana jest zazwyczaj dwutygodniowa kuracja domowa, która przygotowuje i hartuje skórę. W tym czasie stosuje się kremy o niskiej zawartości kwasów, najczęściej kwasu glikolowego lub kwasów owocowych. Ich stężenie w kosmetykach nie przekracza zazwyczaj 10%.

Kiedy powinno się zrezygnować z peelingu?
Przeciwwskazaniem do peelingów chemicznych jest trwała ekspozycja na słońce. Zamiast latem, lepiej wykonywać je jesienią, zimą i wczesną wiosną. Peelingi są niewskazane również wtedy, kiedy cierpimy na alergie skórne, przyjmujemy leki (niektóre antybiotyki i leki nasercowe), mamy opryszczkę lub nasza skóra jest podrażniona i uszkodzona. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest też ciąża i okres karmienia piersią.

Czy peeling trzeba stosować w serii?
Niekoniecznie, ponieważ już jeden zabieg przynosi widoczne rezultaty. Można go wtedy stosować doraźnie, jako jeden z elementów wieloskładnikowej kuracji, np. odmładzającej. Peelingi najlepsze efekty przynoszą stosowane w serii, średnio po 6 zabiegów.

Ile to kosztuje?
Jeden zabieg, w zależności od rodzaju zastosowanego preparatu, to koszt 150-300zł.

Oprac. Marta Kwasek

Peelingi, które absolutnie chemiczne nie są,  za to są dostępne w sklepach i możemy ich używać w domu:

[galleryview id=187]

1) Idealna formuła dla każdego typu cery, w uzupełnieniu do codziennej pielęgnacji oczyszczającej twarzy. Wyciąg z ogórka – ma łagodne działanie ściągające, wygładzające i rozjaśniające. Cena 15.99 zł

2) Peeling myjący do ciała Lirene to niezwykle skuteczny preparat wspomagający redukcję cellulitu. Innowacyjna formuła została oparta na kompleksie kondycjonującym skórę oraz gruboziarnistych drobinkach złuszczająco-wygładzających. Cena 12.70 zł

3) Dwufazowy peeling Clareny łączący w swojej formule enzymatyczne i mechaniczne złuszczanie. Papaina wstępnie rozpuszcza zrogowaciały naskórek, a drobinki bambusa i luffy dokładnie go usuwają. Ekstrakt z malin zapewnia skuteczną ochronę podczas eksfoliacji nawet najbardziej wymagającej cerze. Delikatna, żelowa konsystencja i owocowy zapach gwarantują komfort aplikacji. Cena 49 zł

4) Peeling owocowy Comfort Zone zawierający alfahydroksykwasy, ekstrakty z owoców i drobinki jojoba. Cena 130 zł

5) Rozświetlający peeling- mousse enzymatyczny o konsystencji pianki doskonale oczyszcza i wygładza skórę, przywracając jej naturalny koloryt i blask. Dzięki ekstraktowi z owoców Goji – nawilża skórę i dostarcza jej optymalną dawkę energii.Cena 19.50 zł

6) Peeling przeciwtrądzikowy Iwostin Purritin skutecznie oczyszcza skórę tłustą, skłonną do zmian trądzikowych, która jednocześnie jest wrażliwa i skłonna do alergii. Działa dwufazowo: delikatnie złuszcza martwy naskórek odpowiedzialny za zatykanie ujść gruczołów łojowych, a następnie reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Cena 25 zł

7) Peeling regulując mikrokrążenie w skórze, przeciwdziała cellulitowi, a apetyczny zapach marcepanu poprawia nastrój i działa relaksująco. Cena 18.50 zł

8) Peeling do ciała na bazie soli z Morza Martwego z dodatkiem naturalnego olejku i ekstraktem z zielonej herbaty ze Starej Mydlarni. Zielona herbata bardzo korzystnie wpływa na naszą urodę. Działa kojąco i łagodzi podrażnienia. Poprawia dotlenienie skóry, oczyszcza z toksyn, pobudza mikrokrążenie. Jej świeży, energetyczny zapach pomaga się zrelaksować i odprężyć.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.