Popularne, uniwersalne, o udokumentowanej skuteczności i bezpieczeństwie. Pilingi są dziś jednym z kluczowych zabiegów terapii przeciwstarzeniowych. Oto, co trzeba o nich wiedzieć.
Tekst: Anna Michałowska

1. Piling to zabieg zniszczenia części naskórka lub/i skóry właściwej, mający na celu usunięcie zmian chorobowych lub wad estetycznych z następującą po nim regeneracją zniszczonych tkanek. Proces ten jest kontrolowany, precyzyjny i pozwala skorzystać z właściwego organizmom żywym systemu odnowy po zadziałaniu niekorzystnych czynników.

2. Piling jest jednym z kluczowych zabiegów terapii przeciwstarzeniowych zarówno profilaktycznych, jak i likwidujących obecne zmiany, np. przebarwienia, siateczkę drobnych zmarszczek, rogowacenie posłoneczne. Jest też doskonałym narzędziem w leczeniu chorób skóry, czasami opierających się leczeniu mniej inwazyjnemu.

 

3. Pionierem nowożytnych pilingów był niemiecki dermatolog P.G.Unna, który w 1882 roku opisał złuszczające działanie kilku stosowanych do dzisiaj substancji. Jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku przeprowadzono badania biochemiczne dotyczące mechanizmów złuszczania, a w latach 60. przedstawiono udokumentowane efekty działania. Piling jest więc zabiegiem medycznym o bardzo dobrze poznanym mechanizmie działania, udokumentowanej skuteczności i bezpieczeństwie.

4. Pilingi wykonuje się niemal przy każdym rodzaju skóry, a przeprowadzenie zabiegu jest możliwe nawet w przypadku skóry bardzo wrażliwej, choć wówczas ograniczenia są większe, podobnie jak przy skórze atopowej. Może wydać się to dziwne, ale badania potwierdzają korzystne działanie odpowiednio przeprowadzonych pilingów TCA w leczeniu opornych postaci trądziku różowatego będącego przecież niemal symbolem wrażliwości cery.

5. Najczęściej pilingi wykonujemy na skórze twarzy, a gdzie gojenie jest szybkie, a efekty zabiegu najlepsze. W innych okolicach zabiegi są trudniejsze, a gojenie wolniejsze. Często pilingi wykonuje się również na dekolcie, szyi, rękach. Plecy i nogi to najtrudniejszy przeciwnik. Tam „okienko terapeutyczne”, czyli różnica pomiędzy skutecznym działaniem, a jednocześnie brakiem objawów niekorzystnych, jest najmniejsza.

6. Efekty zabiegu zależą od rodzaju używanych preparatów i głębokości działania. Nazwa firmowa zabiegu ma mniejsze znaczenie. Istotna jest substancja czynna preparatu, właściwy przebieg leczenia i pielęgnacja skóry. Kosmetyczna eksfoliacja warstwy rogowej naskórka powoduje tylko doraźną poprawę wyglądu skóry i jest zabiegiem mało inwazyjnym. Pilingi powierzchowne radzą sobie z bardziej zaawansowanymi zmianami – płytkimi przebarwieniami, nadmiernym rogowaceniem naskórka, czy błędami w pielęgnacji. Najlepiej wykonywać je w serii w odstępach 1-2 tygodniowych, raz-dwa razy do roku. Można je zastąpić pojedynczym pilingiem średniogłębokim. Jego powtórzenie da większą skuteczność zabiegu, pozwalając usunąć głębsze zmiany. Taka procedura jest jednak bardziej obciążająca dla pacjenta i na dłużej wyłącza go z aktywności. Piling głęboki wykonuje się najczęściej jednorazowo lub raz na wiele lat. Powoduje trwałe zmiany w strukturze skóry, jej przebudowę, wzrost napięcia i wygładzenie nawet znacznych zmarszczek.

7. Pilingi są zabiegami bezpiecznymi, pod warunkiem określenia właściwych wskazań, przestrzegania przeciwwskazań i procedury oraz pielęgnacji skóry. Po zabiegu mogą wystąpić jednak objawy niepożądane: podrażnienia, rumień, zmiany w kolorycie skóry.

 

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.