IMG_3870zNasza cera zmienia się z wiekiem, dlatego innej pielęgnacji wymaga młoda skóra a innej skóra dojrzała. W wieku 20 lat cera jest na ogół gładka i sprężysta. Niewiele młodych kobiet zastanawia się nad jej prawidłową pielęgnacją. Profilaktyka opóźniająca procesy starzenia, w tym pojawienie się zmarszczek, to główne działanie stosowanych przez dwudziestolatki preparatów. 

Tekst: Maria Czech-Małasiewicz, manager ds. naukowo-szkoleniowych marki AA

 

Zmarszczki pojawiające się na skórze młodych kobiet nie są wynikiem starzenia się skóry, tylko jej odwodnienia. Proces starzenia rozpoczyna się bowiem dopiero po 25. roku życia. Dlatego ważne jest dobranie kosmetyków pod względem indywidualnych potrzeb cery i związanych z nią problemów.

Demakijaż to podstawa 

Każda skóra, również ta młoda, wymaga starannego demakijażu, regularnego nawilżania i odżywiania na każdym etapie pielęgnacji. Skórę twarzy należy oczyszczać delikatnie – nie pocierać jej ani nie rozciągać, szczególnie pod oczami. Dla cery suchej, naczyniowej lub wrażliwej wskazane będą płyny micelarne, delikatne mleczka lub pianki o działaniu nawilżającym, zawierające min. ekstrakty z alg, kwas hialuronowy, d-pantenol czy alantoinę. Skóra tłusta lub mieszana z tendencją do błyszczenia czy zaskórników wymaga dodatkowego stosowania żeli do mycia twarzy, które powinny zawierać składniki regulujące pracę gruczołów łojowych i działać matująco. Cenne składniki to min. kwas azelainowy, witamina B, ekstrakt z lukrecji czy oczaru wirginijskiego. Na zakończenie, aby przywrócić skórze naturalne pH, stosujemy zawsze tonik bezalkoholowy o działaniu łagodzącym lub nawilżającym. Jeżeli nadal występuje trądzik najlepiej udać się do dermatologa. Lekarz ustali, czy mamy skórę mieszaną z tendencją do przetłuszczania, czy jest to postać trądziku wymagająca leczenia.

Ścieranie i wklepywanie 

Dobrym uzupełnieniem oczyszczania skóry są peelingi odpowiednio dobrane do typu cery, stosowane odpowiednio 1-2 razy w tygodniu. Usuną one martwy naskórek i ułatwią przyswajanie składników aktywnych zawartych w stosowanych następnie kremach czy maseczkach. Maseczki dobrane do typu cery możemy stosować 1-2 razy w tygodniu. Kremy dzienne powinny być lekkie, nawilżające i zawierać filtry o faktorze SPF 15, aby zapobiec przed przesuszeniem, powstawaniem przebarwień i uszkodzeniami przyspieszającymi starzenie. Kremy nocne powinny działać odżywczo i nawilżająco. Wskazane składniki to min. witaminy B, E, C, oraz skwalan z oliwek, betaina, olej sojowy.

Ostrożnie ze słońcem 

Wklepując kremy, nie ograniczajmy się tylko do twarzy, ale pamiętajmy też o szyi, która, obok powiek, jest drugim miejscem, które najszybciej ulega starzeniu. Aby ustrzec się przedwczesnych zmarszczek, należy z umiarem zażywać kąpieli słonecznych, zrezygnować z solarium na rzecz dobrego kremu samoopalającego lub balsamu brązującego. Kremy z filtrami ochronnymi to podstawa zarówno na co dzień, jak i podczas urlopu. Szczególnie w okresie letnim wskazane jest zażywanie suplementów zawierających antyoksydanty, np. beta-karoten z witaminą E. Związki te pomagają neutralizować wolne rodniki i przeciwdziałać przedwczesnemu starzeniu skóry.

AA-TW_LOGOTYP_pion_PL

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.