Jest jedną z największym kosmetycznych bolączek kobiet. Choć pieszczotliwe zwie się go „pomarańczową skórką”, nie ma nic wspólnego z owocem.

Cellulit polega na nierównomiernym rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej, wody i produktów przemiany materii, przez co powstaje obrzęk zakłócający funkcjonowanie sąsiednich tkanek łącznych oraz cyrkulację krwi i limfy. Proces ten stopniowo się pogłębia. Skóra staje się nierówna i gąbczasta, pojawiają się grudki i zagłębienia. Na cellulit najbardziej narażone są uda, pośladki, brzuch, rzadziej kark i przedramiona. Co jeszcze warto wiedzieć na temat jego powstawania? Oto kilka faktów.

Struktura kobiecej tkanki łącznej sprzyja cellulitowi 

U kobiet włókna kolegenu i elastyny przebiegają równolegle i koncentrują się dookoła większych komórek tłuszczowych. Ta cecha umożliwia lepszą rozciągliwość tkanki łącznej, co przydaje się w czasie ciąży, ale sprzyja też gromadzeniu wody i tłuszczu. Po porodzie pozbijane w twarde grudki komórki tłuszczowe mogą przesuwać się między włóknami kolagenu i elastyny, deformując skórę.

Cellulitowi pomagają żeńskie hormony 

W organizmie kobiet w okresie dojrzewania, ciąży i menopauzy pojawia się nadmiar hormonu zwanego folikuliną. Zwiększa on zdolność tkanek do zatrzymywania wody i tłuszczu, co w konsekwencji powoduje cellulit. Swoje robią też estrogeny. Jeśli jest ich zbyt dużo w stosunku do progesteronu, komórki tłuszczowe zaczynają gromadzić tłuszcz. Estrogeny wpływają  również na zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz zatrzymanie wody w organizmie, a to prowadzi do zaburzeń w mikrokrążeniu w tkance podskórnej.

Cellulit lubi leniwych 

Jeśli się nie ruszamy, nie spalamy. Nawet przy stosowaniu najlepszych kosmetyków na cellulit, tłuszcze, rozłożone do kwasów tłuszczowych, trafią do układu krwionośnego, ale zamiast zostać wydalone z organizmu podczas wysiłku, wrócą ponownie do komórek tłuszczowych.

Cellulit i używki

Nikotyna, alkohol, kawa, słodycze, leki źle wpływają na przemianę materii, zaburzają procesy filtracji, czyli zakłócają obieg limfy. Limfa zbiera z organizmu substancje toksyczne i odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd są transportowane do nerek i usuwane z organizmu. Jeśli układ limfatyczny nie jest w pełni sprawny, toksyny, zamiast wędrować do węzłów chłonnych, wnikają w inne tkanki, np. gromadzą się w komórkach tłuszczowych. A to sprzyja cellulitowi.

No Comments Yet

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.