Aby rozpocząć temat pielęgnacji skóry za pomocą olejków eterycznych nie można nie zadać sobie pytania, jak wygląda skóra prawidłowa? Zdrowa, prawidłowo funkcjonująca skóra, to skóra dająca nam poczucia komfortu. Ma ładny, jednorodny kolor, jest odpowiednio nawilżona i napięta. W dzisiejszych czasach widujemy ją niemal wyłącznie u małych dzieci.

 

Na zdrową skórę składa się wszak zdrowa całość. Na zdrową całość wpływ ma z kolei środowisko w którym przebywamy, poziom odżywienia i nawodnienia tkanek naszego organizmu i – jeszcze jeden element współczesnego życia – wszechobecny stres, u którego podstaw leżą przeróżnej natury lęki. Właściwie każdy z nas popełnia jakieś błędy, za które później płaci zaburzeniami w funkcjonowaniu własnego organizmu, które zawsze odbijają się na wyglądzie skóry. Są to błędy żywieniowe, nieodpowiedni tryb życia, wysoki poziom napięcia emocjonalnego.

Czyste środowisko
Bardzo silnie oddziaływającym bodźcem na funkcjonowanie organizmów żywych ma zanieczyszczone środowisko naturalne, w którym żyjemy. Myślę, że gdybyśmy się głęboko zastanowili to doszlibyśmy do wniosku, że większość z nas nieświadomie włącza się w ten postępujący proces-degradacji planety Ziemia. Przykładem jest choćby nadmierne i często bezmyślne zużycie wody, produkowanie dużej ilości śmieci i nie segregowanie ich – nie zawsze wynikające z braku możliwości – czy choćby setki torebek foliowych używanych w handlu i w gospodarstwach domowych. Wydaje się, że przy postępującej degradacji środowiska naturalnego jedyną drogą do uratowania naszej planety jest uświadomienie sobie zagrożenia i aktywne działanie na rzecz ochrony środowiska.

Bardzo poważnym wkładem w ten proces jest świadome wybieranie metod pielęgnacji ciała, czy też produktów wykorzystywanych do prowadzenia gospodarstw domowych. Pamiętajmy, że sam akt zakupu szeroko reklamowanych produktów rynkowych, często naszpikowanych do granic możliwości konserwantami stwarza na nie popyt. To powoduje zarzucenie rynku olbrzymią ilością środków do pielęgnacji skóry, włosów, którym producenci nierzadko przypisują działanie którego mieć nie mogą lub w świetle prawa mieć nie powinny. Dodam, że często produkcja tych środków wiąże się ze znacznym zanieczyszczeniem środowiska i z okrutnymi eksperymentami na zwierzętach, które nie są potrzebne przy stosowaniu kosmetyki naturalnej – w tym aromatoterapii. Dla przeciętnego konsumenta jedynym kryterium oceny produktu staje się cena i hasło reklamowe. I tutaj wpadamy w pułapkę komercji oraz efekciarskich sztuczek psychologicznych.

Człowiek jest częścią natury
Człowiek jest częścią natury potrzebuje więc do pielęgnacji produktów naturalnych, gdyż tylko takie mogą działać kompatybilnie. W dodatku naturalne, organiczne produkty nie są drogie i są łatwo dostępne. Aromatoterapia oraz wiążąca się z nią kosmetyka naturalna udowadnia, że najlepsze efekty uzyskujemy przez stosowanie metod przyjaznych dla świata przyrody, do którego należymy. Uważam, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest pielęgnacja oparta na holistycznym i indywidualnym traktowaniu skóry. I takie właśnie podejście reprezentuje dziedzina zwana aromatoterapią.

Olejki eteryczne posiadają cudowne właściwości regenerujące, łagodzące i upiększające. Trzeba tylko wiedzieć jak z tych właściwości skorzystać: Podstawowym narzędziem w pracy z olejkami jest masaż. Do wykonania masażu potrzebny jest olej bazowy, w którym rozcieńczamy olejki. Może to być po prostu olej słonecznikowy lub lżejszy olej z pestek winogron, używany w kuchni.

Zabieg aromatoterapeutyczny może obejmować skórę twarzy i szyi lub też powierzchnię całego ciała. Podczas masażu odpowiednio dobrane olejki eteryczne przenikają poprzez skórę i wraz z krwioobiegiem docierają do organów wewnętrznych harmonizując i poprawiając ich pracę. Ma to oczywiście ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia psychicznego i fizycznego – a co za tym idzie dla wyglądu naszej skóry. Ponadto olejki eteryczne neutralizują wolne rodniki, które w świetle nauki są jedną z przyczyn starzenia się organizmu i wpływają na powstawanie procesów chorobotwórczych. Dobrze, jeśli masaż wykona masażysta, czy kosmetyczka, ale może to być również ktoś bliski – mąż, żona, przyjaciółka. Można zrobić sobie również automasaż, ale oczywiście nie jest to tak przyjemne, jak wtedy, gdy zajmuje się nami ktoś inny.

Olejki eteryczne można również dodawać do kremów, maseczek kosmetycznych, oliwek lub balsamów do pielęgnacji ciała. Baza, do której dodajemy olejki powinna być naturalna. Działanie olejków bywa naprawdę spektakularne. Istnieje wiele problemów skórnych, w których aromatoterapia potrafi zdziałać cuda. Najpopularniejsze to starzejąca się skóra, trądzik, nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne, egzema, pękające naczyńka. Przedstawię przykład typowego zabiegu aromatoterapeutycznego, jaki każdy może wykonać sobie w domu. Jest to zabieg nadający się dla skóry zmęczonej, zszarzałej, potrzebującej relaksu. Właściwie, mogą go zastosować osoby o różnych typach skóry, które zauważyły objawy starzenia się jej i chcą temu zapobiec lub mają tzw. wielkie wyjście i chcą czuć się i wyglądać rewelacyjnie.

Peeling
Na miskę ciepłej wody wsypujemu garść otrębów pszennych. Powstałą zawiesiną delikatnie masujemy twarz, szyję a możemy również całe ciało – kąpiel taka oczyszcza, łagodzi drobne podrażnienia, czyni skórę miękką i delikatną.

Masaż
Do oleju bazowego (olej awokadowy, jojoba, z kiełków pszenicy lub z braku innego słonecznikowy lub z pestek winogron) w ilości 1 łyżki stołowej dodajemy 4 – 5 kropli wybranych olejków (olejki które można zastosować przy tym zabiegu podam na końcu).

Maska
Najprościej jest kupić w sklepach zielarskich glinki dostosowane rodzajem do indywidualnych potrzeb. Do jednej łyżki stołowej glinki dodać tyle wody mineralnej, by miała ona konsystencję gęstej śmietanki. Dodajemy do tego 2 – 3 krople olejku i nakładamy na twarz i szyję i po 15 min zmywamy. Potem wklepujemy lekki krem lub oliwkę, do których również możemy dodać kroplę olejku, którego zapach wyjątkowo nam się podoba.

Na tym etapie możemy także natrzeć swoje ciało olejkiem lub balsamem, do których oczywiście również dodamy olejki (w ilości ok. 3 – 4 krople na porcję potrzebną do natarcia całego ciała).

Olejki aromaterapeutyczne
Niezależnie od rodzaju skóry rozwiązanie optymalne stanowi kompozycja utworzona z dwóch lub większej ilości następujących olejków: różanego, neroli, kadzidłowcowego, lawendowego, sandałowego, jaśminowego. Można się też posłużyć łatwiej dostępnymi olejkami o porównywalnym działaniu. Do tej grupy należą: olejek geraniowy, pomarańczowy, paczulowy, ilangowy.

Istnieje oczywiście kilka innych olejków, które również służą do skutecznej pielęgnacji skóry, ale nie sposób skorzystać ze wszystkich na raz. Nie mniej mieszanki składające się z 3 do 4 olejków świetnie się dopełniają dając znakomite efekty terapeutyczne. Po zastosowaniu aromatoterapii dobrze jest przez 6 godzin nie korzystać z kąpieli.

Aromatoterapia jest dziedziną z całą pewnością zasługującą na szersze uznanie w świecie kosmetyki. Mam nadzieję, że również dzięki „Naturalnej Medycynie” będzie ona zataczała coraz szersze kręgi i do naszych domów i gabinetów kosmetycznych powrócą słoje z ziołami oraz naturalne kremy pozbawione drażniących skórę środków konserwujących, a za to przesycone piękną wonią naturalnych olejków.

Małgorzata Niedźwiedzka
http://www.naturalnamedycyna.pl/
10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.